Μετά… κόπων και βασάνων ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να αποδράσει από την Κομοτηνή, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Η ομάδα του Θύμιου Γεωργούλη επικράτησε με 2-1 του ήδη καταδικασμένου σε υποβιβασμό Πανθρακικού, καταφέρνοντας έτσι να ξεκολλήσει από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Άγιαξ της Ηπείρου ήταν ο Τζάνη, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του στο 31` και το 62`.

Το γκολ, με το οποίο είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 η ομάδα της Θράκης, σημείωσε ο Μπουβάλ στο 42’.

Η νίκη στο σημερινό παιχνίδι αποτελούσε μονόδρομο για την ομάδα του Γεωργούλη, καθώς η δεινή βαθμολογική θέση στην οποία είχε περιέλθει δεν της επέτρεπε νέα απώλεια βαθμών.

Ο «Άγιαξ» της Ηπείρου μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν ο Σίσιτς έκανε παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο Σαϊτιώτης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας στο ύψος του πέναλτι, ωστόσο ο Ταΐρης με εξαιρετική επέμβαση έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παίζουν απαλλαγμένοι από το άγχος, δεδομένου ότι έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα του υποβιβασμού, όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζαν στροφές,
«αγγίζοντας» μάλιστα στο 30’ το γκολ.

Από την μπαλιά του Φαγιάρδο, ο Καζάκης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

Ό,τι  δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι, το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΣ ΠΑΣ Γιάννινα. Με μακρινό σουτ του Τζάνη η μπάλα έσκασε μπροστά στον γκολκίπερ του Πανθρακικού, τον ξεγέλασε και κατέληξε στο βάθος της εστίας του (0-1).

Παρά το γκολ που δέχθηκαν, οι παίκτες του Καρτιέ δεν κατέθεσαν τα όπλα, καταφέρνοντας στο 42’ να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Σκόρερ της ομάδας της Θράκης ο Μπουβάλ, ο οποίος με εξαιρετικό μακρινό βολέ έστειλε την μπάλα να καρφωθεί στο παραθυράκι της εστίας του Ελευθερόπουλου (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «Άγιαξ» της Ηπείρου πίεσε για την επίτευξη ενός δεύτερου γκολ, το οποίο ήρθε στο 62’΄, όταν ο Τζάνης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ του Τζάνη έκανε το σκορ 2-1.

Οι γηπεδούχοι στο 77’ είχαν πολύ καλή ευκαιρία να κάνουν το 2-2 με το σουτ του Ντιαλό, που όμως έδιωξε με το πόδι ο Σικαλιάς (σ.σ. πήρε τη θέση του Ελευθερόπουλου που τραυματίστηκε).

Ο πορτιέρο του ΠΑΣ είπε «όχι» και ένα λεπτό αργότερα σε εξ επαφής σουτ του Ρομπέρ, κι έτσι η ομάδα του Γεωργούλη κατάφερε να φύγει με τη Θράκη με το πολύτιμο τρίποντο.

Κίτρινες: Παπαδόπουλος, Κώτσιος, Τζανής, Ματεντζίδης, Σιαλμάς, Άλβες.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Αλμπέρ Καρτιέ): Ταΐρης, Κανωτίδης (36` Ντιαλό), Παπαδόπουλος, Ματεντζίδης, Τζόκιτς, Άλβες, Αργυρίου, Φαγιάρδο (85` Σακελλαρίου), Μπερτράν, Καζάκης (73` Κλεμάν), Μπουβάλ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θύμιος Γεωργούλης): Ελευθερόπουλος (59` Σικαλιάς), Ντάσιος, Κανακούδης, Κώτσιος, Κούσας, Μπουχάν, Μενδρινός, Σίσιτς, Σαϊτιώτης (59` Μπακαγιόκο), Σιαλμάς (74` Ανδράλας), Τζανής.