Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανδρών, που διεξήχθη στην Ντόχα του Κατάρ ο Κώστας Φιλιππίδης, φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά στην κατάκτηση του μεταλλίου.

Ο 23χρονος επικοντιστής, ο οποίος απείχε από την ενεργό δράση για δύο χρόνια, λόγω της τιμωρίας, που του είχε επιβληθεί για χρήση απαγορευμένων ουσιών, κατέλαβε την τέταρτη θέση στον τελικό του επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 5.65 μέτρα.

Ο αθλητής του Δημήτρη Κυττέα έχασε το μετάλλιο, καθώς χρειάστηκε τρεις προσπάθειες για να ξεπεράσει το συγκεκριμένο ύψος, ενώ αντίθετα ο Γερμανός Αλεξάντερ Στράουμπ το κατάφερε με την πρώτη, ανεβάινοντας έτσι στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο Φιλιππίδης ξεκίνησε καλά και πέρασε με την πρώτη τα 5.45 μέτρα και τα 5.55 μέτρα. Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο κυρίαρχος του αγωνίσματος τα τελευταία χρόνια, ο Αυστραλός Στιβ Χούκερ.

Ο τελικός βρίσκεται σε εξέλιξη με το χρυσό Ολυμπιονίκη να έχει ξεπεράσει ήδη τα 6.01μ..

«Στον τελικό όλα πήγαν μια χαρά. Θα μπορούσα να είχα κατακτήσει το μετάλλιο με το πρώτο μου άλμα στα 5.70μ. Όμως ακόμη και έτσι είμαι ευχαριστημένος. Έβγαλα θετικά συμπεράσματα από αυτή την παρουσία. Προχωράμε από εδώ και πέρα για το καλύτερο. Φέτος έχω κάνει 10 αγώνες. Αυτός ήταν ο καλύτερός μου. Περιμένω μια ανάλογη συνέχεια. Μεγάλος μου στόχος το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης. Είναι ωραίο να υπάρχει συναγωνισμός, αφού όταν το επίπεδο είναι υψηλό μπορούν να βγουν και ανάλογα αποτελέσματα», είπε ο Κώστας Φιλιππίδης.