Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Euroleague έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς επιβλήθηκε με 82-74 της Κάχα Λαμποράλ στο ΣΕΦ την Παρασκευή, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του TOP 16.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στους Ισπανούς, ωστόσο στα τελευταία λεπτά χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να καλύψουν τη διαφορά της ήττας στην πρεμιέρα της Β΄φάσης (σ.σ.: η διαφορά και το σκορ ήταν το ίδιο με αυτό στη Βιτόρια).

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη στη β΄φάση της διοργάνωσης για την ομάδα του Μπαρτζώκα, που συγκατοικεί στην τρίτη θέση του 6ου ομίλου με την Κίμκι, έχοντας βέβαια το… πάνω χέρι στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Εξαιρετική εμφάνιση από πλευράς Ολυμπιακού πραγματοποίησε ο Έισι Λο, που με τους 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα ο Πρίντεζης σημείωσε 11 πόντους, ενώ από εννέα είχαν οι Σπανούλης, Περπέρογλου, Σλούκας και Παπανικολάου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν με το… καλησπέρα τις άγριες διαθέσεις τους και με αξιοποίηση των αιφνιδιασμών και σωστή αμυντική προσαρμογή έδειξαν ότι αυτοί είναι το αφεντικό της αναμέτρησης.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο 3ο μόλις λεπτό με 10-2, ενώ με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη στο πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγαν 51” πριν τη λήξη της περιόδου με νταμπλ σκορ (18-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι σαρωτικοί και με τον Λο να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος έτρεξαν επιμέρους σκορ 17-6, διαμορφώνοντας στο 17′ το 35-17, το οποίο έγραψε το Σλούκας από τα 6.75.

Στον αντίποδα, οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν με τους Νοτσιόνι και Λάμπε κάποια λάθη του Ολυμπιακού, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -14 (41-27), καθώς ο Σπανούλης στην εκπνοή ευστόχησε σε τρίποντη «βόμβα» και «σκόρπισε» τα όνειρα της Κάχα Λαμποράλ να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια διάρκεια στην άμυνα, αλλά οι Πρίντεζης και Λο κρατούσαν τη διαφορά. Οι Βάσκοι, πάντως, κατάφεραν στο τελευταίο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου και μετά από «βροχή» τριπόντων (4/4) να μειώσουν στους -12 (62-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Λο και Περπέρογλου να «εκτελούν» από τα 6.75 και τον Χάινς να προσφέρει θέαμα με τους «coast to coast» αιφνιδιασμούς του, που τελείωναν με εντυπωσιακό κάρφωμα, ο Ολυμπιακός έφτασε να προηγείται με στο 80-63 στο 38’.

Στη συνέχεια ωστόσο η ομάδα του Μπαρτζώκα δέχθηκε επιμέρους σκορ 11-2 και με το τελικό 82-74 απώλεσε την ευκαιρία να καλύψει τη διαφορά της ήττας στην πρεμιέρα της φάσης των «16» στη Βιτόρια, όπου είχε ηττηθεί με το ίδιο ακριβώς σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 41-27, 62-50, 82-74

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 18(2), Άντιτς 8(1), Σπανούλης 9(1), Περπέρογλου 9(1), Σερμαντίνι 3, Σλούκας 9(1), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 9(1), Κατσίβελης.