Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε η ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό επί αγγλικού εδάφους. Η νεανική ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου μπορεί να ηττήθηκε με 1-0 από την Πρέστον, ωστόσο με την εμφάνισή της άφησαν αρκετές υποσχέσεις.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα, είχαν και τον έλεγχο του αγώνα, όμως δέχτηκαν το γκολ στο 88ο λεπτό από τον Μονακάνα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την «Ένωση» σημειώθηκε στο 70ο λεπτό, όταν ο Τσίτας με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Το γκολ της αγγλικής ομάδας:

Πρέστον (Γκρέιαμ Γουέσλι): Στάκμαν, Κιν, Λάιρντ, Χάντινγκτον, Κάνσντελ-Σέριφ, Ρου, Χόλμς, Μπουχάναν, Μπέρντσλεϊ, Μουσίνιο, Κινγκ

AEK (Βαγγέλης Βλάχος): Κωνσταντόπουλος (59’ Αραμπατζής), Τσαμουρλίδης (59’ Παπαδημητρίου), Μπουγαΐδης (74’ Αγκιρίμπα), Γιάγκο, Αρκούδας (65’ Βλάχος), Ρίκκα (65’ Ματεντζίδης), Γκερέιρο (59’ Καλογέρης), Λαγός (74’ Κουρέλας), Γροντής (65’ Κοτσαρίδης), Φούντας (74’ Νικολιάς), Σταματής (59’ Τσίτας)