Στο 0-0 «κόλλησαν» Μπαρτσελόνα και Τσέλσι στο «Νου Καμπ» και θα λύσουν τις διαφορές τους για το ποια ομάδα θα προκριθεί στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, που θα διεξαχθεί στη Ρώμη, στο «Στάμφορντ Μπριτζ» του Λονδίνου την επόμενη Τετάρτη, 5 Μαΐου.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με επιθετικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι, ενώ στον αντίποδα η Τσέλσι ήταν οφθαλμοφανές ότι ήθελε να «χτυπήσει» με αντεπιθέσεις.

Οι δύο πρώτες «επισκέψεις» της ομάδας του Γκουαρντιόλα στα καρέ των Λονδρέζων σημειώθηκαν στο 18’ και στο 19’, όμως τα σουτ των Ετό και Μέσι πέρασαν άουτ.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, σήμανε και πάλι συναγερμός στην εστία των φιλοξενούμενων, ωστόσο το σουτ του Ανρί απομακρύνθηκε από τον Πετρ Τσεχ.

Η ομάδα του Χίντινγκ στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 39’ άγγιξε το γκολ, με τον Ντρογκμπά, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να «νικήσει» τον πορτιέρο των «μπλαουγκράνα», ο οποίος απέκρουσε το δυνατό σουτ του Ιβοριανού στράικερ.

Η συγκεκριμένη φάση όμως είχε συνέχεια, καθώς αποδέκτης της μπάλας έγινε ξανά ο Ντρογκμπά, ο οποίος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Ισπανό τερματοφύλακα, ο οποίος όμως για μια ακόμη φορά κράτησε το μηδέν.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν σειρά του Πετρ Τσεχ να δείξει τα αντανακλαστικά του, μπλοκάροντας δυνατό σουτ του Ινιέστα.

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ο αγώνας δεν είχε ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν κλασικές ευκαιρίες στις εστίες των δύο ομάδων.

Για να φτάσουμε στο 70’ όταν οι γηπεδούχοι έχασαν μία ανάσα από το 1-0 με τον Ετό. Ο Καμερουνέζος επιθετικός μετά από καταπληκτική κούρσα απέφυγε τους Τέρι και Άλεξ, ωστόσο το πλασέ του αποκρούστηκε από τον εξαιρετικό απόψε, Πετρ Τσεχ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι παίκτες της Μπαρτσελόνα διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, μετά την πτώση του Ανρί από το μαρκάρισμα του Μποσίνγκουα, ωστόσο ο Σταρκ έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ομάδα του Γκουαρντιόλα αύξησε την πίεση της και δημιούργησε άλλες δύο ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ.

Η πρώτη σημειώθηκε στο 81’ με τον Ινιέστα, ο οποίος σούταρε όμως νικήθηκε από τον Τσεχ και στο 91’ με τον Μπόγιαν, ο οποίος είδε την κεφαλιά του όμως να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στη ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης στο «Στάμφορντ Μπριζ», στην οποία δε θα παίξει ο Πουγιόλ, μετά την κίτρινη κάρτα που αντίκρισε στο σημερινό παιχνίδι.

Κίτρινες κάρτες: Τουρέ, Πουγιόλ (χάνει τη ρεβάνς) – Άλεξ, Μπάλακ

Μπαρτσελόνα (Πέπε Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Ντάνιελ Αλβες, Πικέ, Μάρκες (52΄ λ. τρ. Πουγιόλ), Αμπιντάλ, Τσάβι, Γιάγια Τουρέ, Ινιέστα, Μέσι, Ετό (82΄ Μπόγιαν), Ανρί (87΄ Χλεμπ).

Τσέλσι (Γκούς Χίντινκ): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Άλεξ, Τέρι, Μποσίνγκουα, Εσιέν, Όμπι Μίκελ, Μπάλακ (90+5΄ Ανελκά), Λάμπαρντ (70΄ Μπελέτι), Ντρογκμπά, Μαλουντά.