«Κόκκινο» βάφτηκε το μεγάλο ντέρμπι του Μάντσεστερ που διεξήχθη την Κυριακή στο «Ίτιχαντ».

Η Γιουνάιτεντ υπέταξε τη «συμπολίτισσά» της τη Σίτι με 3-2 σκορ, χάρη σε τέρμα του Φαν Πέρσι στις καθυστερήσεις, και πλέον βρίσκεται στο +6 από τους «πολίτες», έπειτα από 16 αγωνιστικές στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση στο «Ίτιχαντ» ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου, με τους «κόκκινους διαβόλους» να παίρνουν… αέρα δύο τερμάτων με ισάριθμα γκολ του Ρούνεϊ.  Ο Άγγλος διεθνής φορ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 16′, ενώ χτύπησε για δεύτερη φορά στο 29′.

Οι πρωταθλητές δεν κατέθεσαν, πάντως, τα όπλα και κατάφεραν να μειώσουν στο 60′ με τον Γιάγια Τουρέ, για να έρθει στο 86′ ο Ζαμπαλέτα να ισοφαρίσει σε 2-2. Εντούτοις, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «μίλησε» ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι, δίνοντας ένα τρίποντο-χρυσάφι στην ομάδα του.

Αρνητικός πρωταγωνιστής του ντέρμπι ήταν ένας ανεγκέφαλος από την εξέδρα που πέταξε κέρμα στον Ρίο Φέρντιναντ, με συνέπεια ο αμυντικός να τραυματιστεί στο πρόσωπο και να αποχωρήσει αιμόφυρτος από τον αγωνιστικό χώρο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 59′ η Γιουνάιτεντ πέτυχε γκολ με τον Γιανγκ, το οποίο λανθασμένα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.