Με γκολ του Παπουλή στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΟΦΗ επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη, στο «Παγκρήτιο», στο ντέρμπι της Κρήτης, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου έφτασε τους 32 βαθμούς, ενώ ο Εργοτέλης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κουτσιανικούλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Ο ΟΦΗ κατάφερε πολύ νωρίς να ανοίξει το σκορ και έτσι έφτασε στη νίκη. Μόλις στο 9’ ο Δάρλας και ο Γιοβάνοβιτς υπέπεσαν σε σοβαρό λάθος και ο Παπουλής που πήρε τη μπάλα πλάσαρε σωστά τον Πίρσον και πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος η κατοχή υπέρ του Εργοτέλη ήταν 73-27%, όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Στο 18’ ο Κουτσιανικούλη με κεφαλιά, ανάγκασε τον Βεζυρίδη σε εντυπωσιακή απόκρουση, ενώ ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ στο 22’ νίκησε σε τετ α τετ τον επιθετικό του Εργοτέλη.

Η επόμενη ευκαιρία του Εργοτέλη καταγράφηκε στο 55’, όταν ο Μπούντιμιρ δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 71’ ο ΟΦΗ με την κεφαλιά του Σίσιτς, λίγο έλλειψε να σκοράρει για δεύτερη φορά. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, την άγουσα για τα αποδυτήρια πήραν ο Κουτσιανικούλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλά και ο τεχνικός του Εργοτέλη, Νίκος Καραγεωργίου, για διαμαρτυρία στον Σπάθα.

Κίτρινες κάρτες: Γιαλούσης, Λεάλ, Κουτσιανικούλης, Γιοβάνοβιτς – Παπουλής, Σίσιτς, Ταυλαρίδης, Βερόν

90’+2’ Κουτσιανικούλης

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου):
Πίρσον, Σαρρής, Γιαλούσης, Κυριακίδης (61` Κατσικοκέρης), Γιοβάνοβιτς, Φραγκουλάκης, Μπούντιμιρ, Λεάλ, Δάρλας (83` Χαλκιαδάκης), Κουτσιανικούλης, Ολίσε (70` Μπέτο).

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος):
Βεζυρίδης, Γεωργίου, Ταυλαρίδης, Μπούρμπος, Κάλαϊτζιτς, Βάντο, Βερόν (62` Γαλανόπουλος), Παπουλής (86` Πίτσος), Σίσιτς, Λόπεζ, Καμπάνταης (72` Λόπεθ).

Νίκος Αναστόπουλος (προπονητής ΟΦΗ):
«Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει στην συνέχεια. Πετύχαμε ένα γρήγορο γκολ κι αυτό μας βοήθησε στη συνέχεια. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καταπληκτικοί και ο Εργοτέλης δεν έκανε ούτε μια φάση. Δεν μπορούμε να λέμε ψέματα στον κόσμο. Από την αρχή έχουμε πει και συνεχίζουμε να το λέμε ότι θέλουμε να πάμε όσο πιο ψηλά γίνεται και όσο πιο γρήγορα. Θέλουμε να κερδίζουμε και να προσφέρουμε θέαμα. Αν δεν μπορούμε να πετύχουμε και τα δύο, τότε θέλουμε μόνο το τρίποντο. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήταν ξανά στο πλευρό μας και μας βοήθησε πάρα πολύ ώστε να φτάσουμε σε μια σημαντική νίκη».

Νίκος Καραγεωργίου (προπονητής Εργοτέλη):
«Είμαστε οπωσδήποτε στενοχωρημένοι που χάθηκε αυτή η νίκη. Πιστεύαμε ότι θα κερδίζαμε και θα ανεβαίναμε ψηλότερα στην βαθμολογία. Όμως στο ποδόσφαιρο συμβαίνουν πράγματα που δεν κατανοούνται όπως ο αντίπαλος να κερδίζει με μια ευκαιρία. Φεύγουμε στενοχωρημένοι και απογοητευμένοι επειδή δεν πήραμε τίποτα από πλευράς βαθμών. Μας συμβαίνουν γεγονότα όπως αυτό στο 90΄ όπου χάσαμε έναν παίκτη που δεν θα τον έχουμε την επόμενη Κυριακή. Ο αντίπαλος έκανε άμυνα με 11 παίκτες με αποτέλεσμα να μην λειτουργήσουμε όπως στο πρώτο ημίχρονο. Δεν πιστεύω ότι πάθαμε μπλακ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Η κόκκινη κάρτα είναι πέρα ως πέρα άδικη γιατί η πρώτη κίτρινη βγαίνει επειδή έγινε ένα τζαρτζάρισμα με τον Μπούρμπο. Όταν φτάσαμε στο 90΄ έγινε ένα παράπτωμα και αποβλήθηκε. Πιστεύω ότι αξίζαμε να κερδίσουμε».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης