Εκτός της φάσης των «32» του Europa League έμεινε η ΑΕΚ. Η «Ένωση», η οποία ήθελε μόλις έναν βαθμό για να προκριθεί στον επόμενο γύρο, ηττήθηκε με 3-0 από τη –θεωρητικά- αδιάφορη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με τη νίκη της Άντερλεχτ επί της Χάιντουκ, αποχαιρέτησε τη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η Ένωση, στο 40’ κι ενώ το σκορ ήταν 0-0, έχασε πέναλτι με τον Μπλάνκο, ο οποίος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Ρώσοι έκαναν το 1-0 με τον Μπουκάροφ, ενώ στο 68’ ο Ροσίνα με ένα πολύ όμορφο γκολ έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες του δικέφαλου για την πρόκριση.

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Σπαλέτι έδωσε ο Ντενίσοφ, ο οποίος στο 88’ που διαμόρφωσε και το τελικό 3-0.

Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά, με τη Ζενίτ όμως να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να έχει καλύτερη κυκλοφορία μπάλας. Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, έδινε μεγάλη σημασία στην άμυνά της, καθώς είχε πρώτο στόχο το να μη δεχθεί τέρμα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ελληνική ομάδα ήρθε στο 15΄, όταν ο Λυμπερόπουλος σούταρε από απόσταση και ανάγκασε τον Μαλαφέεφ να διώξει σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η μοναδική ουσιαστική ευκαιρία για τις δύο ομάδες στα πρώτα 39 λεπτά σε ένα παιχνίδι που ήταν ποιοτικά κακό μέχρι εκείνο το σημείο.

Στο 39΄, μετά από σέντρα του Καράμπελα από αριστερά, ο Μπλάνκο άφησε την μπάλα για τον Σκόκο, ο οποίος ανατράπηκε από το Λούκοβιτς, αναγκάζοντας τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίξει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπλάνκο, που όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 43΄, μετά από λάθος στον χώρο του κέντρου ο Μπουχάροφ βγήκε στην αντεπίθεση, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σάχα για το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πιέζει περισσότερο και με τη Ζενίτ να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, κυρίως με τον πολύ καλό σήμερα Μπουχάροφ. Ο τελευταίος, μάλιστα, έχασε καλή ευκαιρία στο 55΄, την οποία μπλόκαρε ο Σάχα, όπως καλή ευκαιρία έχασε και ο Λάζοβιτς ένα λεπτό αργότερα.
Στη συνέχεια, η ΑΕΚ είχε ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο, στο οποίο έχασε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για ισοφάριση. Η πρώτη ήρθε στο 60΄, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, κανένας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, την οποία απέκρουσε την τελευταία στιγμή ο Μαλαφέεφ σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Γιάχιτς βρήκε ωραία τον Λυμπερόπουλο στην περιοχή, ο οποίος γύρισε την μπάλα πολύ δυνατά αποτρέποντας τους συμπαίκτες του από το να προλάβουν να την σπρώξουν στα δίχτυα.

Στο 64΄ ήρθε και η καλύτερη ευκαιρία της Ένωσης στον αγώνα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και απόκρουση του Μαλαφέεφ με γροθιές, ο Μπερνς έπιασε απευθείας το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ζενίτ. Και βέβαια η ελληνική ομάδα, αφού έχανε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, στη συνέχεια δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, επιβεβαιώνοντας τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου.

Ήταν το 67ο λεπτό, όταν ο Ροζίνα κινήθηκε ωραία από δεξιά στην περιοχή, έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ και έστειλε την μπάλα στο απέναντι «παραθυράκι» του Σάχα για το 2-0. Στο 88ο λεπτό και ενώ η ψυχολογία της ελληνικής ομάδας βρισκόταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα ο Ντενίσοφ σε μια νέα αντεπίθεση των Ρώσων διαμόρφωσε το τελικό 3-0.