Μπορεί να βρέθηκε να χάνει 1-0 από το γκολ του Σόουζα στο 40’, όμως η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα», ενόψει της συνέχειας. Η Ένωση νίκησε με γκολ του Παυλή, ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο 77΄, στο 81΄. Νωρίτερα ο Πετρόπουλος σκόραρε για τρίτο διαδοχικό αγώνα και ισοφάρισε σε 1-1 στο 56΄.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, όμως αντί να σκοράρει δέχθηκε γκολ γεγονός που άλλαξε τη ροή του αγώνα. Στο 40΄ και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαμπρόπουλου από τα δεξιά, ο Σόουζα «έπιασε» δυνατή κεφαλιά και «έγραψε» το 1-0. Το γκολ ανέβασε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι άρχισαν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο χωρίς να απειληθούν.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ πίεσε σε όλο το γήπεδο και στο 56’ ευτύχισε να φέρει το παιχνίδια στα ίσια. Μετά από σέντρα του Τσουμάγκα από αριστερά, ο Πετρόπουλος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1.

Η λύτρωση ήρθε στο 81’ από τον Παυλή. Ο άσος της Ένωσης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αγριμάκη, ο οποίος δεν έπιασε σωστά τη μπάλα μετά από ακίνδυνη σέντρα του Καραλή, και από το… πουθενά έγραψε το τελικό 2-1.

ΑΕΚ (Έβαλντ Λίνεν):
Κωνσταντόπουλος, Αρκούδας, Μπουγαΐδης, Κουτρουμπής, Τσουμάγκας, Μητρόπουλος, Ρίκκα (79′ Καραλής), Κορδέρο, Γκερέιρο (70′ Κατίδης), Φούντας (77′ Παυλής), Πετρόπουλος.

ΟΦΗ (Γιάννης Πετράκης):
Αγριμάκης, Μονιάκης, Σόουζα, Σαρ, Κουρδάκης (86′ Ροβίθης), Βερόν, Μπανούσης (87′ Βιτώρος), Λαμπρόπουλος, Ζορμπάς (75′ Μπούρμπος), Κουτσιανικούλης, Περογαμβράκης.

Οι δηλώσεις

Έβαλντ Λίνεν (προπονητής ΑΕΚ): «Στο α’ ημίχρονο κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Δεν σκοράραμε όμως. Ο ΟΦΗ πέτυχε γκολ από ένα κόρνερ και αυτό τσάκισε την ψυχολογία των παικτών. Ευτυχώς είχαμε την ανάπαυλα του ημιχρόνου για να επουλώσουμε τις πληγές και βγήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο με διαφορετική ψυχολογία, ώστε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Ο Πετρόπουλος είναι ένας παίκτης δυνατός στον αέρα, αλλά θέλει καλές σέντρες. Πήρε καλή σέντρα και σκόραρε και ήταν πολύ σημαντικό για την ψυχολογία μας. Όταν πετύχαμε το δεύτερο γκολ, ήμασταν σ’ ένα μικρό πανικό για να το κρατήσουμε. Χρειάζεται ηρεμία όταν είσαι μπροστά. Είδατε τι έκανε ο Πετρόπουλος που έχει εμπειρία, πως χειρίστηκε την κατάσταση. Είναι δύσκολο να γίνει μεταγραφή. Αν βρούμε κάποιο καλό παίκτη, θα είναι καλό για την ομάδα, αλλά χρειαζόμαστε λεφτά. Όλοι μέσα στην ομάδα είναι δεμένοι και υπάρχει περίπτωση να φύγουν τρεις ακόμα παίκτες, για το δικό τους καλό».

Γιάννης Πετράκης (προπονητής ΟΦΗ):
«Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς. Δεν κάναμε καλό ξεκίνημα αλλά στην πορεία βελτιωθήκαμε και καταφέραμε να πετύχουμε ένα σημαντικό γκολ. Στο δεύτερο μέρος βελτιωθήκαμε και πάλι κόντρα στη ροή του ματς αλλά δεχθήκαμε εμείς το γκολ. Χάσαμε μία σημαντική ευκαιρία και πάλι από ένα δικό μας λάθος, δεχθήκαμε και δεύτερο γκολ. Το ποδόσφαιρο όμως είναι ένα παιχνίδι λάθους. Δεν συμβαίνει μόνο σε εμάς, αλλά σε όλους. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας μου και ας μην πήραμε κάποιον βαθμό. Μένουμε πλέον με τη γλυκόπικρη γεύση και το μυαλό μας είναι τώρα στο επόμενο παιχνίδι».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης