Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν ΑΕΚ και ΟΦΗ, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ΟΑΚΑ, στον εξ αναβολής αγώνα της 22ης αγωνιστικής της Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι», οι οποίοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν στο σκορ με τον Λυμπερόπουλο στο 55′.

Εντούτοις η ομάδα του Αναστόπουλου απάντησε στο 66′ με τον Λόπεθ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, χαρίζοντας στους Κρητικούς το πολύτιμο βαθμό.

Καθοριστικό ρόλο στην εικόνα του αγώνα πάντως, έπαιξε η αποβολή του Μανωλά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 58′. Από ένα δοκάρι είχε η κάθε ομάδα (Λεονάρντο για την ΑΕΚ και Σίσιτς για τον ΟΦΗ.

Υπενθυμίζεται ότι η αναμέτρηση διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, καθώς οι ιθύνοντες της «Ένωσης» δεν τακτοποίησαν την οφειλή τους προς την εφορία, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να σφραγίσουν εισιτήρια.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, βάζοντας τον ΟΦΗ στα καρέ του, ενώ μάλιστα απείλησε δύο φορές με καλές προϋποθέσεις την εστία των φιλοξενούμενων στο πρώτο 45λεπτό.

Η πρώτη ήταν στο 21` με τον Λυμπερόπουλο, ο οποίος νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Βεζυρίδη και η δεύτερη στο 38` με τον Λεονάρντο, ο οποίος είδε το σουτ του να τραντάζει το δοκάρι της εστίας των Κρητικών.

Πάντως, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου οι «μελανόλευκοι» είχαν ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όμως ο Λόπεζ, αν και απέφυγε τον Αραμπατζή, βρέθηκε πολύ πλάγια, με αποτέλεσμα ο γκολκίπερ της «Ένωσης» να σώσει την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Εν τέλει, τον γόρδιο δεσμό για την ΑΕΚ έλυσε στο 55’ ο Λυμπερόπουλος.

Μετά από σέντρα του Λεονάρντο από δεξιά, ο Γεωργίου δεν μάρκαρε σωστά τον Μεσσήνιο φορ, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Βεζυρίδη, ανοίγοντας το σκορ για την ΑΕΚ, η οποία ωστόσο τρία λεπτά αργότερα υποχρεώθηκε να μείνει με 10 παίκτες.

Κι αυτό γιατί ο Μανωλάς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Γιάχου, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Αυτό ακριβώς εκμεταλλεύτηκε ο ΟΦΗ, ο οποίος αρχικά έχασε ευκαιρία με τον Παπουλή στο 64` (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αραμπατζής), για να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα.

Έπειτα από σέντρα του Σίσιτς από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Καράμπελας δεν πρόλαβε τον Λόπεθ και εκείνος με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Αραμπατζή.

Ο ΟΦΗ, πάντως, κυνήγησε κι ένα δεύτερο γκολ, χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ολοκληρώσει την ανατροπή του.

Στο 79` ο Πίτσος, μετά από κάθετη πάσα του Παπουλή, έπιασε το σουτ, με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σίσιτς σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Αραμπατζή, με την παρέμβαση και του γκολκίπερ της «Ένωσης».