Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού στο ΟΑΚΑ στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Super League. Το γκολ σημείωσε στο 24’ ο Πόνσε.
Με κατοχή της μπάλας που κατά διαστήματα ξεπερνούσε το 80% στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ομάδα του Καραγεωργίου να πάρει ανάσα. Σαφής ο προσανατολισμός του Λεβαδειακού να αμυνθεί για όσο περισσότερο μπορούσε κι όσο το επέτρεπε η εξέλιξη του σκορ.

Ο μονόλογος της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς στο 24΄ με ασίστ του Ροντρίγκο Γκάλο και με κεφαλιά του Εζέκιελ Πόνσε, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Ο Αργεντινός, που σκόραρε για 4η συνεχόμενη αγωνιστική στη Super League, έφτασε τα 12 γκολ.

Ο Βλάντιμιρ Μπάγιτς ήταν αυτός που έσωσε τον Λεβαδειακό δύο φορές σε τετ α τετ με τον Πόνσε (27΄), Μπακασέτα (36΄) και ως εκ τούτου, αυτός που έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του να ελπίζει.

Όσο ο χρόνος περνούσε και το σκορ έμενε στο ρευστό 1-0, ο Καραγεωργίου μπορούσε να ρισκάρει και μετά τα μέσα του β΄ ημιχρόνου έριξε στο ματς τους Νανγκίς, Μαρκόβσκι αναζητώντας μια «στιγμή» στην περιοχή. Αυτή δεν ήλθε ποτέ, αν εξαιρέσουμε ένα λάθος του Μπάρκα που λίγο έλειψε να εκμεταλλευτεί ο Μαρκόβσκι. Έτσι, η ΑΕΚ με σβηστές τις μηχανές για το τελευταίο ημίωρο, έφτασε σε μια αναμενόμενη νίκη ενώ ο σύλλογος της Βοιωτίας παραμένει στην προτελευταία θέση με τις ελπίδες για παραμονή να περιορίζονται όλο και περισσότερο.

ΑΕΚ – Λεβαδειακός 1-0 (Novasports 3)

Γκολ: 24′ Πόνσε