Με άδεια τα χέρια έφυγε από τη Νέα Σμύρνη η ΑΕΚ. Η «Ένωση» ηττήθηκε το Σάββατο με 1-0 σκορ από τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League, κι έτσι συνεχίζει να αγνοεί τη χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι και χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου σημείωσε ο πρώην παίκτης του «δικέφαλου», Λεωνίδας Καμπάνταης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Φούντα στο 87΄με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα, η ΑΕΚ παρέμεινε στον «πυθμένα» του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις έναν βαθμό, ενώ αντίθετα, έπειτα από τη σημερινή νίκη τους, οι «κυανέρυθροι» έφτασαν τους 12 βαθμούς.

Οι παίκτες του Πανιωνίου ήταν πιο κινητικοί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ευτύχησαν να ανοίξουν σχετικά νωρίς το σκορ.

Οι «κυανέρυθροι» απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Αραμπατζή στο 14΄ με σουτ του Γουνδουλάκη, που έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα κατάφεραν να κάνουν το 1-0.

Σκόρερ για τον «ιστορικό» ήταν ο Καμπάνταης, ο οποίος, εκμεταλλευόμενος αναταραχή που δημιουργήθηκε στο κέντρο της «κιτρινόμαυρης» άμυνας, έγινε κάτοχος της μπάλας και με ψύχραιμο κοντινό πλασέ παραβίασε την εστία της ΑΕΚ.

Πάντως, θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Έλληνας στράικερ δεν πανηγύρισε το γκολ, αφού φαίνεται ότι δεν έχει ξεχάσει τα τρία χρόνια παρουσίας του στο στρατόπεδο της «Ένωσης», και συγκεκριμένα από το 2004 έως και το 2007.

Στο 33`, ο Πανιώνιος απείλησε εκ νέου, όμως αυτήν τη φορά, από την κεφαλιά του Αραβίδη, η μπάλα πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ, με δύο αλλαγές στην έναρξη του β` ημιχρόνου, επιχείρησε να αλλάξει τα εις βάρος της δεδομένα, ωστόσο ο Πανιώνιος βρέθηκε και πάλι πολύ κοντά στο γκολ.

Στο 71`, ο Κολοβός, με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Αραμπατζή, όμως ο τελευταίος με εντυπωσιακή εκτίναξη έδιωξε σε κόρνερ.

Παρά τη χαμένη ευκαιρία, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης ισοφαρίζοντας μάλιστα το καλύτερο ξεκίνημα που έχει σε πρωτάθλημα της «μεγάλης» κατηγορίας, αφού και τη σεζόν 1970-71 είχε τέσσερις νίκες στις πρώτες πέντε αγωνιστικές.

Κίτρινες: Γουνδουλάκης, Κολοβός, Ρόβας, Ανδράλας – Κατίδης, Μπουγαΐδης, Ρίκκα, Αρκούδας, Φούντας, Γκερέιρο

Κόκκινες: Φούντας (87` δεύτερη κίτρινη)

Πανιώνιος (Δημήτρης. Ελευθερόπουλος): Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Κουλουχέρης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Ρόβας, Γουνδουλάκης (79` Ανδράλας), Μενδρινός (59` Μιλοβάνοβιτς), Αραβίδης, Κολοβός, Καμπάνταης.

ΑΕΚ (Βαγγέλης Βλάχος): Αραμπατζής, Κοντοές, Γιάγκο Φερνάντες, Κατίδης, Ρίκκα (68` Τσίτας), Φουρτάδο, Μπουγαΐδης (46` Φούντας), Αρκούδας, Γρόντης, Κουρελλάς (46` Γκερέιρο), Κουτρουμπής.