Προβάδισμα για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη δυάδα της βαθμολογίας των πλέι οφ, η οποία χαρίζει το «εισιτήριο» για τους τελικούς στην Α1 χάντμπολ των ανδρών, πήρε σήμερα (23/2) ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή.
Οι «ερυθρόλευκοι» κατέβαλαν την αντίσταση του ΠΑΟΚ στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με 26-22 (σ.σ. στο ημίχρονο οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 16-11), στην εξ αναβολής αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική, και «έπιασαν» την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου για τις θέσεις 1-8.
Πλέον η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη, η οποία μετράει πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια για τη Β΄ φάση, βρίσκεται στο +2 από τους Θεσσαλονικείς, με αποτέλεσμα να λαμβάνει χαρακτήρα «τελικού» για τους «ασπρόμαυρους» το εξ αναβολής ντέρμπι «Δικεφάλων» με την ΑΕΚ που είναι προγραμματισμένο για το προσεχές Σάββατο (26/2, 12:30).
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής για τα πλέι οφ στην Α1 χάντμπολ των ανδρών έχουν ως εξής:
ΑΕΣΧ Πυλαίας-ΑΕΚ 32-33
Δράμα 1986-Διομήδης Άργους 23-33
Αερωπός Έδεσσας-Ιωνικός Ν.Φ. 30-20
ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή 22-26
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 11 αγώνες)
ΑΕΚ 18 -10αγ.
Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή 18
ΠΑΟΚ 16 -10αγ.
Ιωνικός Ν.Φ. 10
Αερωπός Έδεσσας 9
Διομήδης Άργους 8
Δράμα 1986 5
ΑΕΣΧ Πυλαίας 2