Η πρωτοπόρος ΑΕΚ έκανε σήμερα (17/3) το πρώτο από τα δύο «βήματα» που της απομένουν, προκειμένου να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 χάντμπολ των ανδρών.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού επιβλήθηκε εύκολα του Ζαφειράκη Νάουσας στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ με 34-21, στην αναμέτρηση με την οποία «άνοιξε η αυλαία» της 21ης αγωνιστικής, και απέκτησε (με ματς παραπάνω) προβάδισμα τριών βαθμών από τον -κάτοχο του τίτλου- Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή.

Στο ημίχρονο του αγώνα, με τον οποίο επανάρχισε η Handball Premier μετά από διακοπή περίπου τριών εβδομάδων, λόγω των υποχρεώσεων της εθνικής ανδρών στα προκριματικά του EURO 2024, ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 16-12.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 21ης αγωνιστικής στη Handball Premier έχουν ως εξής: