Ο -κάτοχος του τίτλου- Ολυμπιακός είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 χάντμπολ των ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού νίκησε δύσκολα 19-18 τον ΠΑΟΚ στο «Σπίτι του Χάντμπολ», στον δεύτερο αγώνα της μεταξύ τους σειράς για τους ημιτελικούς των πλέι οφ, και έφτασε τις δύο νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στους τελικούς. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Διομήδη Άργους, οι οποίοι τίθενται αργότερα σήμερα (19:30) αντιμέτωποι στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ, στον πρώτο αγώνα της μεταξύ τους σειράς για τους ημιτελικούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 18-17 στο κλειστό της Μίκρας, ωστόσο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, ενώ, με το σκορ στο 18-18, ο Κοτανίδης κράτησε «ζωντανούς» τους «ερυθρόλευκους» αποκρούοντας πέναλτι. Ο Καραμπουρνιώτης «έγραψε», ένα λεπτό πριν το τέλος, το 19-18 υπέρ των φιλοξενούμενων, το οποίο διατήρησαν ως τη λήξη του αγώνα, καθώς ο «Δικέφαλος του βορρά» δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.

Σύμφωνα με τον προγραμματισμό που έχει ανακοινώσει η ΟΧΕ, ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο 13-14 Μαΐου. Η Handball Premier διακόπτεται λόγω του Πάσχα και των αγώνων της εθνικής ανδρών με Κροατία (26/4) και Ολλανδία (30/4) για τα προκριματικά του EURO 2024, ενώ το Σαββατοκύριακο 6-7 Μαΐου είναι προγραμματισμένο το φάιναλ φορ του Κυπέλλου ανδρών.