Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας του Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ με (28-35) στο ντέρμπι πρωτοπόρων, καλύπτοντας και την διαφορά των 2 γκολ από την ήττα στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Με την νίκη της αυτή οι κιτρινόμαυροι είναι μόνοι πρώτη στην βαθμολογία, έχοντας κάνει ένα ακόμα βήμα που θα τους οδηγήσει στην τελική φάση (FINAL 4) του πρωταθλήματος ΝΕΩΝ.

Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο ‘‘ΔΑΙΣ’’ και ήταν στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ε.Σ.Χ.Α ΝΕΩΝ. Οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, δυνατές άμυνες και θεαματικά γκολ.

Μεταξύ των θεατών ήταν και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Εφήβων κ. Γεωργιάδης που παρακολούθησε το ντέρμπι κορυφής, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάσταση των επιλεγμένων αθλητών του.

Μάλιστα λόγω της Μεσογειάδας Εφήβων που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα το διάστημα 17-22 Φεβρουαρίου με την συμμετοχή 14 εθνικών ομάδων, στις προπονήσεις κλιμακίου Νοτίου Ελλάδος έχει καλέσει 11 αθλητές από την ΑΕΚ και 3 αθλητές από τον Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ.

Με την ΑΕΚ να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγώνα αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, ξεκίνησε το παιχνίδι. Το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν (1-5) υπέρ της ΑΕΚ.

Στην συνέχεια ο Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ ισορρόπησε το παιχνίδι και με προσαρμοσμένη άμυνα στον Κοτσιώνη κατάφερε να προηγηθεί στο 15λεπτο με (9-7). Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Τσαβδαρίδη ανέβασαν ταχύτητα και με σωστές επιθετικές επιλογές κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με διαφορά 4 γκολ (18-14).

Οι παίκτες της Ένωσης πηγαίνοντας στα αποδυτήρια είχαν να διαχειριστούν αφενός τον τραυματισμό του συμπαίκτη τους και αφετέρου να βρουν τα ψυχικά αποθέματα ώστε να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να προσπαθήσουν να καλύψουν την διαφορά του πρώτου αγώνα, σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δίλεπτη ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ από τους διαιτητές, διότι όπως ανέφεραν η ομάδα καθυστέρησε να βγει από τα αποδυτήρια για … 1΄λεπτό, πέραν του προβλεπόμενου επιτρεπτού χρόνου. Μία απόφαση που σπάνια την συναντάμε σε αθλητικούς χώρους όλων των αθλημάτων!

Οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού με μπροστάρη τον εξαιρετικό Βεζύρη έπαιξαν τρομερή άμυνα και με έναν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ Μπαμπατζανίδη (ποσοστό 68%) που ‘‘κατέβασε τα ρολά’’, άρχισαν να μειώνουν την διαφορά.

Η ψυχολογία ήταν πια με το μέρος των κιτρινόμαυρων και στο 45λεπτο  προηγήθηκαν με (23-24). Με τους Janca και Βασιλείου να είναι ασταμάτητοι επιθετικά, τον Κοτσιώνη να μοιράζει ασίστ έχοντας πάνω του δυο ή και τρεις παίκτες και με το καθαρό μυαλό του Στάθη, η διαφορά έφτασε στα 7 γκολ και βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με (28-35)!

Για μια ακόμα φορά στον πάγκο δίπλα στον Αλέξη Αλβανό ήταν ο Δημήτρης Δημητρούλιας. Όλη η ομάδα αφιέρωσε την νίκη στον άτυχο συμπαίκτη τους Δημήτρη Ζαφειράκη.

Η ομάδα του Α.Σ.Ε.  ΔΟΥΚΑ είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα, ένα καλό και ένα κακό. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες των Εκπαιδευτηρίων είχαν πολύ καλή αμυντική παρουσία, καταφέρνοντας να περιορίσουν τόσο τον Κοτσιώνη όσο και τον Δικαιούλια της ΑΕΚ. Επιθετικά με σωστές επιλογές και με κύριους εκφραστές τον Καρακεχαγιά αλλά και τον πολύ ανεβασμένο Στεφανίτση, επέβαλαν τον ρυθμό τους και έχτισαν μια διαφορά 4 γκολ, έχοντας τα ηνία του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρόλο τις προσπάθειες του Κωνσταντίνου Τσαβδαρίδη να σταματήσει επιθετικά τους κιτρινόμαυρους, αλλάζοντας τον τρόπο άμυνας παίζοντας είτε μαν το μαν στον Κοτσιώνη, είτε παίζοντας 3-3, είτε προωθητική άμυνα 5-1, η Ένωση είχε τρόπο αντίδρασης, δείχνοντας ότι το τεχνικό επιτελείο της είχε προετοιμάσει σε όλες τις συνθήκες τους παίκτες της.

Πρώτοι σκόρερ από την ΑΕΚ ήταν οι  Janca και Βασιλείου-Τσάφος με 9 γκολ έκαστος και ο Κοτσιώνης με 7 γκολ. Από τον Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ πρώτοι σκόρερ ήταν ο Στεφανίτσης με 7 γκολ και ο Καρακεχαγιάς με 6 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 1-5, 5-6, 9-7, 11-9, 14-13, 18-14 (ημίχρονο), 19-15, 21-20, 23-24, 24-28, 25-30, 28-35 (τελικό)

Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ (Κωνσταντίνος Τσαβδαρίδης): Μάνος 4, Παγιάτης Γ. 2, Παγιάτης Ελ. 3, Αθανασόπουλος, Πουλιάσης, Βασιλόπουλος, Καρακεχαγιάς 6, Μπεκιάρης 1, Βουλγάρης, Ρουμπης, Γερουλάνος 5, Ραυτόπουλος,  Κωνσταντόπουλος, Βάρσος, Κασιώνης, Στεφανίτσης 7

ΑΕΚ (Αλβανός): Βυθούλκας, Λαζάρου, Αθανασάκος, Δικαιούλιας 2, Janca 9, Ασλής, Σοφιανός 1, Βασιλόπουλος, Στάθης 2, Κοτσιώνης 7, Σφαέλος-Παπαιωάννου, Βασιλείου-Τσάφος 9, Ζαφειράκης 2, Κοβάνης 1, Μπαμπατζανίδης, Βεζύρης 2

Διαιτητές : Μερτινιάν, Σκλαβενίτης

Δίλεπτα: 7-4  Πέναλτι 4/3-1/1

Αποβολή: Καρακεχαγιάς (τρία δίλεπτα)

Τραυματισμός του Ζαφειράκη

Το παιχνίδι επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Δημήτρη Ζαφειράκη προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σε μια επιθετική προσπάθεια γύρισε το γόνατό του και οι διαιτητές σταμάτησαν άμεσα το παιχνίδι. Ο παίκτης της ΑΕΚ μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με τις ευχές όλων μας να μην είναι κάτι σοβαρό.

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 26:01 του αγώνος, αποχώρησε λόγω τραυματισμού στο αριστερό γόνατο ο αθλητής της Β’ ομάδος Ζαφειράκης Δημήτριος με αριθμό δελτίου ΟΧΕ 73835 και αριθμό φανέλας Νο 22. Ουδεμία άλλη παρατήρηση.