H ώρα δεν ήταν σύμμαχος του Νόβακ Τζόκοβιτς αφού η αναμέτρηση με τον Χουμπέρ Χούρκατς διακόπηκε στο 2-0 υπέρ του Σέρβου και θα συνεχιστεί τη Δευτέρα.

Το παιχνίδι του διακόπηκε στο 2-0 σετ υπέρ του Νόλε, περίπου 20 λεπτά πριν από τις 23:00 τοπική ώρα, που είναι και το όριο που δεν πρέπει να ξεπεραστεί σύμφωνα με τους κανονισμούς του Γουίμπλεντον.

Όπως συνηθίζουν οι διοργανωτές, έκριναν πως δε θα τελείωνε μέσα σε 20 λεπτά ένα σετ κι έτσι διέκοψαν το ματς, για να αποφύγουν μια ενδεχόμενη διακοπή στα μέσα του 3ου σετ.

To πρώτο σετ κρίθηκε στο tie brake, με τον Σέρβο να επικρατεί με 6-7, ενώ ανάλογο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο σετ. Ο Χούρκατς πίεσε τον Τζόκοβιτς, αλλά ο Σέρβος άντεξε και έκανε το 2-0 στα σετ και πάλι στο tie break (6-7), παίρνοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

Για πρώτη φορά στους «8» του τουρνουά ο Ρούμπλεφ

Αν κι έδειξε ότι θα έφτανε σε μία σχετικά άνετη νίκη, κατακτώντας τα δύο πρώτα σετ, ο Αντρέι Ρούμπλεφ δεινοπάθησε για να κάμψει την αντίσταση του εκπληκτικού σέρβερ Αλεξάντερ Μπούμπλικ και να πάρει το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Γουίμπλεντον με 3-2 (7-5, 6-3, 6-7(6), 6-7(5), 6-4) μετά από 3 ώρες και 17 λεπτά σκληρής μάχης.

Έστω κι έτσι, όμως, ο Ρώσος τενίστας εξασφάλισε για πρώτη φορά στην καριέρα του μια θέση στην οκτάδα του λονδρέζικου Major, κάτι που σημαίνει ότι καταφέρνει να βρεθεί σε προημιτελική φάση και των τεσσάρων Grand Slam. Προηγήθηκαν, δύο φορές στο Australian Open (2021, 2023), δύο στο Roland Garros (2020, 2022) και τρεις φορές στο US Open (2017, 2020, 2022).

Το σερβίς του Μπούμπλικ ήταν εξαιρετικό, με τον Καζάκο να σταματάει στους 39 άσους (14 διπλά λάθη), παρ΄ όλα αυτά και ο Ρούμπλεφ βρήκε από το δικό του 21 άσους (2 διπλά λάθη), 81% κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο service (113/167), 53 winners και 21 αβίαστα λάθη, ενώ είχε και 3 μπρέικ σε 9 προσπάθειες.

Την ίδια ώρα ο Μπούμπλικ τελείωσε τον αγώνα με 67 winners, αλλά και 52 αβίαστα λάθη, ενώ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί καμία από τις 5 ευκαιρίες που του δόθηκαν για να «σπάσει» το σερβίς του αντιπάλου του.

Ο Ρούμπλεφ, πλέον, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στους «8», που θα προκύψει από το νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και στον Χούμπερτ Χούρκατς.