Με δεύτερο… περίπατο και νίκη 3-1 επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας (και) στη Βουλγαρία, στον β’ αγώνα της φάσης των «64», η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού εξασφάλισε πολύ άνετα την πρόκρισή της στους «32» του Challenge Cup γυναικών.

Επόμενος αντίπαλος για τις «πράσινες» θα είναι η ισπανική Σεβίλλη με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στις 13 Νοεμβρίου στην πόλη της Ανδαλουσίας και τη ρεβάνς στην Αθήνα να μην έχει οριστεί ακόμα.

Τα σετ: 12-25, 20-25, 27-25, 16-25

Μετά το 3-0 της Αθήνας οι «πράσινες» χρειάζονταν δύο σετ για να πάρουν και τυπικά το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση και φρόντισαν να επιβεβαιώσουν εξαρχής τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας. Προηγήθηκαν με 10-4 στο πρώτο σετ χάρις τις εξαιρετικές επιθέσεις και το σερβίς της Μπουγκουμίλα Μπιάρντα, ενώ συνέχισαν το ίδιο δυνατά «απογειώνοντας» τη διαφορά σε 18-9, πριν φτάσουν στο 25-12 και στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού πήραν ξανά ένα ισχυρό προβάδισμα 5 πόντων (12-7), χάρις τις Βλαχάκη και Μεταξά. Οι αθλήτριες της ΤΣΣΚΑ μείωσαν σε 18-19 μέσα απ’ τα σερβίς τις Σαΐκοβα, όμως οι Παπαφωτίου και Γκρόθες μαζί με τη Σαμαντάν «καθάρισαν» τους τελευταίους πόντους, οδηγώντας τις «πράσινες» στο 2-0 και στην πρόκριση, που «σφραγίστηκε» με το 25-20 μετά από επίθεση της Μεταξά.

Με την πρόκριση εξασφαλισμένη, έγιναν πολλές αλλαγές και οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πήγαν πολύ πιο χαλαρά στο τρίτο σετ και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 15-10 και 22-18, η ΤΣΣΚΑ «επέστρεψε» και με σερί στο φινάλε έφτασε στο 27-25, μειώνοντας σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλά και πήρε ισχνό προβάδισμα με 4-2, όμως ο Παναθηναϊκός ανέκτησε γρήγορα τα ηνία και με τις Τάνη και Βλαχάκη να αναλαμβάνουν… δράση στο φινάλε, έφτασε με άνεση στο 25-16 και στο τελικό 3-1.

Διαιτητές: Ζενουλάρι, Ζίμερι