Ο Ραφαέλ Ναδάλ είναι ο μοναδικός από τους «Big 3» του παγκοσμίου τένις που συνεχίζει τη διεκδίκηση του αμερικανικού Open, μετά τον αποκλεισμό των Νόβακ Τζόκοβιτς και Ρότζερ Φέντερερ στο κορυφαίο τουρνουά.

Έπειτα από δύο ώρες και 47 λεπτά, ο Ισπανός πρωταθλητής, που βρίσκεται στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, προκρίθηκε στον ημιτελικό επικρατώντας 6-4, 7-5, 6-2 του Αργεντινού Ντιέγκο Σβάρτζμαν (Νο21).

«Νίκησα στα τρία σετ, όμως ήταν δύσκολο. Έχασα δύο φορές το πλεονέκτημα στα μπρέικς, στα πρώτα δύο σετ» δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο 33χρονος Ναδάλ, ενώ ο 27χρονος Αργεντινός σχολίασε: «Έκανα λάθη, όμως έπαιξε πολύ καλά».

Αντίπαλος του Ναδάλ στον ημιτελικό θα είναι ο εκπληκτικός Ιταλός Ματέο Μπερετίνι, ο οποίος απέκλεισε τον Γάλλο Γκαέλ Μονφίς με 3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 7-6(5).