Πρόωρο τέλος έλαβε το εφετινό τουρνουά Γουίμπλεντον για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που προερχόταν από τον πρώτο τελικό της καριέρας του σε Γκραν Σλαμ τουρνουά, εκείνον στο Ρολάν Γκαρός πριν από λίγες ημέρες, έχασε στον πρώτο γύρο του φημισμένου αγγλικού τουρνουά από τον Αμερικανό Φράνσις Τιαφό.

Ο Νο 4 αθλητής της παγκόσμιας κατάταξης εμφανίστηκε ανεξήγητα αγχωμένος κι έκανε πολλά αβίαστα για την κλάση του λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο αντίπαλός του για να πάρει μια καθαρή νίκη με 3-0: 6-4, 6-4, 6-3. Ταυτόχρονα, ο Τιαφό σημείωσε την πρώτη νίκη της καριέρας του απέναντι σε έναν αθλητή του Top-5.

Ο Φράνσις Τιαφό κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Αμερικανός τενίστας πέτυχε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του αγώνα και προηγήθηκε γεγονός που αποδείχθηκε καθοριστικό. Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν βρήκε τον τρόπο για να απαντήσει και έτσι με 6-4 ο Τιαφό έκλεισε το πρώτο σετ και προηγήθηκε 1-0 σε 36 λεπτά.

Το ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον Τιαφό να φτάνει στο 2-0 με το ίδιο σενάριο. Το μπρέικ από τον Αμερικανό μπορεί να μην ήρθε στο πρώτο γκέιμ, ωστόσο ο Τιαφό με το σκορ στο 4-4 «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά και προηγήθηκε 5-4. Στη συνέχεια σέρβιρε και έφτασε στο 6-4 σβήνοντας τα μπρέικ πόιντ του Έλληνα πρωταθλητή.

Στο τρίτο σετ ο Τιαφό πέτυχε εκ νέου μπρέικ στο πρώτο γκέιμ και κατάφερε παράλληλα να κρατήσει το σερβίς του. Έτσι με 6-3 ολοκλήρωσε το τρίτο σετ και έφτασε σε μία ανέλπιστη νίκη με 3-0 σετ.