Με τη ψυχολογία στα ύψη μετά τον θρίαμβό της στη Γουαδαλαχάρα, όπου και πανηγύρισε τον σημαντικότερο τίτλο της καριέρας της, η Μαρία Σάκκαρη (No 6) έκανε υγιεινό περίπατο (6-3, 6-1) την Πέμπτη απέναντι στη Μισάκι Ντόι (Νο.331), παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του τουρνουά στο Τόκιο (WTA 500).

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τον αγώνα της κόντρα στη Γιαπωνέζα μετά από 65 λεπτά και πλέον στρέφει την προσοχή της στη μάχη της με την Καρολίν Γκαρσία (Νο 10), την οποία η Μαρία κατάφερε να αποκλείσει στα ημιτελικά του τουρνουά στη Γουαδαλαχάρα.

Το πρώτο σερβίς του αγώνα της Σάκκαρη με τη Γαλλίδα έχει προγραμματιστεί για την Παρασκευή στις 11 το πρωί (Novasports 6).

Αξίζει να σημειωθεί ότι το σημερινό ήταν το τελευταίο ματς της Ντόι, η οποία αποσύρεται από τα courts σε ηλικία 32 ετών, λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Η Σάκκαρη έκανε νωρίς break (στο τρίτο γκέιμ), στη συνέχεια κράτησε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το σερβίς της και «έκλεισε» το πρώτο σετ με νέο break (6-3), σε ένα γκέιμ όπου βρέθηκε να χάνει 40-0, αλλά κέρδισε πέντε συνεχόμενους πόντους.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε ακόμη πιο εύκολα για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που προηγήθηκε 3-0 και, μετά την προσωρινή μείωση του σκορ από την Ντόι, πήρε άλλα τρία συνεχόμενα γκέιμ για να τελειώσει τον αγώνα.