Ο Γιάννης Κυριαζής κατέλαβε την τέταρτη θέση στον τελικό του ακοντισμού, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ε/Ν στην Εσκιλστούνα, ενώ… φλέρταρε αρκετή ώρα και με το μετάλλιο.

Ο φοιτητής του Πανεπιστημίου του Τέξας «έσφιξε» τα δόντια και παρά τους πόνους στον αγκώνα κατάφερε να βγάλει τον αγώνα του και μάλιστα με καλύτερη βολή στα 77,05 μέτρα. Ο Κυριαζής ήταν στο μετάλλιο μέχρι και την τέταρτη βολή, όμως ο Ματίγια Μούχαρ τον «έριξε» τέταρτο, όταν έστειλε το ακόντιο στα 79,20 μέτρα.

Ο Σλοβένος με αυτή την βολή πέτυχε σχεδόν δύο μέτρα ατομικό ρεκόρ, βελτίωσε το εθνικό ρεκόρ στην κατηγορία των Εφήβων και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Κυριαζής προσπάθησε να αντιδράσει όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να στείλει το ακόντιο στα 76,95 μ. το ακόντιο στην έκτη του βολή. Δεδομένων των προβλημάτων ο αθλητής μας πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία στον αγώνα και απέδειξε για μια ακόμη φορά πως είναι σπουδαίος αθλητής. ο 19χρονος θα έχει την ευκαιρία στο μέλλον να διεκδικήσει μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες. Αναλυτικά οι βολές του Κυριαζή: 69,94 μ., 77,05 μ., Χ, 73,93 μ., 70,89 μ., 76,95 μ.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Σαιμον Λίτζελ (Σουηδια) με 78,34 μ. και το χάλκινο ο Εντις Ματουσεβίτσιους (77,48 μ.).