Τον τελευταίο του αγώνα πριν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου ολοκλήρωσε στο Challenge της Μαδρίτης, ο Μιχάλης Αναστασάκης. Ο πρωταθλητής της σφυροβολίας κατέλαβε την 7η θέση στον αγώνα με καλύτερη προσπάθεια στα 73,84 μ., από την τρίτη του βολή και έδειξε να βρίσκει τον αγωνιστικό του ρυθμό.

Ο αθλητής και ο προπονητής του Αλέξανδρος Παπαδημητρίου την Δευτέρα θα ταξιδέψουν για την Ουγγαρία, προκειμένου να πραγματοποιήσουν το τελευταίο κομμάτι της προετοιμασίας του. Νικητής στη Μαδρίτη ήταν ο Πάβελ Φαιντεκ με 80,62.

Στην ίδια διοργάνωση ο Ανδρέας Δημητράκης τερμάτισε στην έκτη θέση των 1.500 μ. με 3.41.52. Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ έκανε αρκετά καλή κούρσα και προσπάθησε να κυνηγήσει μια επίδοση κάτω από 3.40.00.