Ο Πανιώνιος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ελληνικό ντέρμπι του Β΄ ομίλου του Euro Cup ανδρών στην υδατοσφαίριση.

Αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 6-3 στο ημίχρονο, οι «κυανέρυθροι» έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν 10-9 της Βουλιαγμένης στο Λαιμό, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, με τον Αλέξανδρο Γούνα να σημειώνει το νικητήριο γκολ, 54 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Η ομάδα του Κώστα Δήμου εξασφάλισε τους πρώτους βαθμούς της στη φάση των ομίλων και παραμένει «ζωντανή» στη μάχη της πρόκρισης, ενώ ο ΝΟΒ γνώρισε τη δεύτερη ήττα του (ξανά στο γκολ) και μένει στην τελευταία θέση.

Στηριζόμενη στην πιεστική άμυνά της, η Βουλιαγμένη πήρε από την αρχή τα «ηνία» του αγώνα και προηγήθηκε 4-1 με δύο γκολ του Αριστείδη Χαλυβόπουλου, που επέστρεψε σήμερα μετά από ένα διάστημα απουσίας λόγω τραυματισμού.

Ο Γκιουβέτσης με δύο διαδοχικά τέρματα μείωσε σε 4-3 για τους φιλοξενούμενους, που είχαν όμως πολλά προβλήματα στην επίθεση και ήταν εντελώς αναποτελεσματικοί στον παίκτη παραπάνω (0/5 στο πρώτο ημίχρονο).

Ετσι, με δύο γκολ του Καλογερόπουλου ο ΝΟΒ ξέφυγε εκ νέου με 6-3 στο ημίχρονο, όμως στο τρίτο οκτάλεπτο έχασε πέντε διαδοχικές επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα, δίνοντας το περιθώριο στον Πανιώνιο να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Όντως, όταν οι «κυανέρυθροι» βρήκαν λύσεις στον παίκτη παραπάνω με τους Γούνα και Κοπελιάδη, μείωσαν σε 6-5 και το ματς έγινε ντέρμπι.

Με ένα απίθανο γυριστό του Κοπελιάδη από τα 6μ., ο Πανιώνιος ισοφάρισε 8-8 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ενώ λίγο νωρίτερα η Βουλιαγμένη είχε χάσει τον Ντίλαν Γούντχεντ, που αποβλήθηκε με αντικατάσταση (θα λείψει και από το επόμενο ματς της διοργάνωσης με τη Βαζούτας).

Ο Γκιουβέτσης πέτυχε το τέταρτο προσωπικό γκολ του με έναν «κεραυνό» από την περιφέρεια και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (9-8) στους Νεοσμυρνιώτες, αλλά ο Χατζής ισοφάρισε, με το μοναδικό γκολ των γηπεδούχων με παίκτη παραπάνω στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 1΄09΄΄ πριν τη λήξη ο Μουρίκης κέρδισε αποβολή από τον Αλμύρα, ο Κώστας Δήμου κάλεσε τάιμ-άουτ και ο Γούνας «εκτέλεσε» τον Ανδρεάδη, διαμορφώνοντας το 9-10, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, αφού το σουτ του Καλογερόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι του Γαλανίδη.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-1, 1-3, 2-4

Διαιτητές: Μπουτς (Ισπανία), Μπλάσκοβιτς (Κροατία)

Οι συνθέσεις:

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Ανδρεάδης, Χαλυβόπουλος 2, Τόττης, Καλογερόπουλος 3, Αλμύρας 1, Ούμποβιτς 1, Χατζής 1, Γούντχεντ, Ν. Καστρινάκης, Θ. Καστρινάκης, Σπάχιτς 1, Γιαννάτος, Λεβαντής

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης 2, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 4, Παπάκος, Σουζούκι, Μπιτσάκος, Τακάτα 1, Μουρίκης, Γούνας 3, Κούκουνας, Καπετανάκης, Παρτσόγλου