Ο ΠΑΟΚ απέκτησε προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στην Α1 πόλο των ανδρών, καθώς στον πρώτο αγώνα της σειράς των «μικρών» τελικών επικράτησε στη Γλυφάδα 9-8 του τοπικού ΑΝΟΓ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα έχει την ευκαιρία να «τελειώσει» τη σειρά την Πέμπτη (15:00) στη Θεσσαλονίκη, ενώ σε αντίθεση περίπτωση, αν δηλαδή η αθηναϊκή ομάδα ισοφαρίσει, θα απαιτηθεί τρίτο παιχνίδι, το Σάββατο στη Γλυφάδα.

Το ματς ήταν συναρπαστικό και επεισοδιακό, με αξιοσημείωτη την αποβολή με αντικατάσταση του Φίλιππου Καραμπέτσου (για διαμαρτυρία), στα τελευταία δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου. Τον έμπειρο τερματοφύλακα αντικατέστησε κάτω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ ο νεαρός Ξενοφών Σιορδίλης, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του, με απόκρουση σε σουτ του Παπασηφάκη στον παίκτη παραπάνω, στην τελευταία φάση του αγώνα. Το νικητήριο γκολ για τους Θεσσαλονικείς είχε πετύχει περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Σάριτς, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με τέσσερα τέρματα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην τρίτη περίοδο αποβλήθηκε με αντικατάσταση για διαμαρτυρία και ο αμυντικός του ΠΑΟΚ, Παύλος Μουρατίδης.