Ο Ολυμπιακός δεν άφησε στον Απόλλωνα Σμύρνης περιθώρια να αμφισβητήσει την ανωτερότητά του, καθώς τον νίκησε άνετα την Κυριακή με 15-6 στον Πειραιά και έκανε το «2 στα 2» στον Β΄ όμιλο της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Παρά τη μεγάλη διαφορά πάντως, το ματς είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες, που είχαν ως συνέπεια να αποβληθούν με αντικατάσταση οι Φώσκολος και Γούβης στη 2η περίοδο, αλλά και οι Σολανάκης και Παπαναστασίου στο τρίτο οκτάλεπτο. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γκέργκο Ζάλανκι με τέσσερα γκολ.

Στον Α’ όμιλο ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε… περίπατο το ντέρμπι με τον Πανιώνιο, συντρίβοντας τον ιστορικό με 15-6 στη Νέα Σμύρνη κι έτσι μοιράζεται την πρώτη θέση μαζί με τη Βουλιαγμένη.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Μάζη, με εξαιρετική άμυνα -ιδιαίτερα στον παίκτη λιγότερο- και τον Νίκο Παπασηφάκη να σημειώνει έξι γκολ, «καθάρισε» το ματς στο πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχε οκτώ αναπάντητα τέρματα και προηγήθηκε 9-2 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στο 1΄43΄΄ πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου είδαν τον Γιάννη Παπάκο να αποβάλλεται χωρίς αντικατάσταση για βιαιοπραγία, υποχρεώθηκαν να παίξουν για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο και παραδόθηκαν.