Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 11) αν και βρέθηκε να χάνει από τον Ρομπέρτο Καρμπαγές Μπαένα (Νο 55), στην πρεμιέρα του στο τουρνουά Paris Masters, διατήρησε τη ψυχραιμία του και με ανατροπή (4-6, 6-3 , 6-3) κατάφερε εν τέλει να πάρει τη νίκη-πρόκριση με 2-1 σετ.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Έλληνας τενίστας έδειξε αγχωμένος και έχασε το πρώτο σετ με 6-4, στη συνέχεια όμως έκανε το χρέος του.

Στο δεύτερο σετ επικράτησε άνετα με 6-3, ενώ και στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και με το ίδιο σκορ ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Paris Master.

Συνολικά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας είχε στο σημερινό ματς 11 άσους (4 διπλά λάθη), πέρασε το 57% στο πρώτο service, κερδίζοντας το 80% των πόντων (36/45) και το 50% στο δεύτερο (17/34), έσβησε τα 4/6 break-points του Μπαένα, συμπεριλαμβανομένου και του πολύ κρίσιμου διπλού break-point στο 8ο game του 3ου set, ενώ ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε τις 4 από τις 10 ευκαιρίες για break.

Πλέον περιμένει τον νικητή στο ζευγάρι Μπόρζες-Ταμπίλο για να μάθει τον αντίπαλο του για την επόμενη φάση.