Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 6) χρειάστηκε να σώσει τέσσερα σετ-μπολ στο δεύτερο σετ, για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Καναδού Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ (Νο 19) στον 2ο γύρο του τουρνουά Masters του Παρισιού και να περάσει στους «16».

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε τελικά με 6-3, 7-6 (4) σε 1 ώρα και 48 λεπτά και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Γερμανό, Σάσα Ζβέρεφ (Νο 9), ο οποίος απέκλεισε με 6-4, 6-7(3), 7-6(5) τον Ούγκο Ουμπέρ (Νο.26).

Αφού γλίτωσε το break στο εναρκτήριο γκέιμ, παίρνοντας τέσσερις συνεχόμενους πόντους μετά το 15-40, ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του αντιπάλου του και προηγήθηκε 4-1, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα. Στο 5-3 ο Οζέ-Αλιασίμ είχε break point, αλλά ο Έλληνας τενίστας το «έσβησε» με μεγάλο ρίσκο στο δεύτερο σερβίς του και στη συνέχεια, με άσο και winner, «έκλεισε» το πρώτο σετ.

Ο Καναδός είχε πάλι ευκαιρία για break στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, αλλά αυτή τη φορά την αξιοποίησε και προηγήθηκε 3-0. Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία να «απαντήσει» στο 5ο γκέιμ, όπου προηγήθηκε 30-40, αλλά με τρία πολύ καλά σερβίς ο Οζέ-Αλιασίμ κράτησε το προβάδισμα και φάνηκε να οδεύει προς την ισοφάριση. Ο “Στεφ”, όμως, δεν είχε πει την τελευταία λέξη του…

Αφού «έσβησε» τρία σετ-μπολ στο δικό του σερβίς (στο 5-2) και άλλο ένα στο σερβίς του Καναδού (στο 5-3), κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 και να στείλει το σετ στο τάι-μπρέικ. Εκεί, ένα double fault του Οζέ-Αλιασίμ έδωσε την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να προηγηθεί 5-3 και, παίρνοντας στη συνέχεια τους δύο πόντους στο σερβίς του, να φτάσει στο 7-4 και να εξασφαλίσει τη νίκη.