Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Μαρίας Σάκκαρη (Νο 9) στο Mubadala Citi Open της Ουάσινγκτον, καθώς νίκησε την Παρασκευή με 2-0 σετ ( 7-5,6-2) την Λέιλα Άνι Φερνάντες (Νο 88) από τον Καναδά, έπειτα από 97 λεπτά παιχνιδιού, εξασφαλίζοντας έτσι την παρουσία της στην τελική οκτάδα της διοργάνωσης.

Συναρπαστικό ήταν το πρώτο σετ, στο οποίο οι δύο τενίστριες έκαναν πολλά breaks, με την Σάκκαρη να βγαίνει κερδισμένη από τη διαδικασία.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε τα πρώτα τρία games κάνοντας μάλιστα δύο breaks. Η Φερνάντες πήρε πίσω το ένα από αυτά αρχικά και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 4-4. Όμως στη συνέχεια η Σάκκαρη κατάφερε να πάρει τρία από τα επόμενα τέσσερα games για να κλείσει το πρώτο σετ με 7-5.

Πιο εύκολα ήταν τα πράγματα για τη Μαρία στο δεύτερο σετ , καθώς προηγήθηκε με 4-0, για να φτάσει στην κατάκτησή του (6-2) και τη νίκη.

Ο αγώνας «μετακινήθηκε» για σήμερα, λόγω της έντονης και ασταμάτητης βροχής στην Ουάσινγκτον, που είχε ως αποτέλεσμα τη διακοπή της αγωνιστικής δράσης χθες στο πρόγραμμα.

Η Μαρία Σάκκαρη που συνδύασε την επιστροφή της στους αγώνες με νίκη, θα αντιμετωπίσει την Μάντισον Κις (Νο 16), διεκδικώντας θέση στα ημιτελικά του τουρνουά.