Τη μεγάλη ευκαιρία να προκριθεί στους προημιτελικούς του Indian Wells θα έχει η Μαρία Σάκκαρη στη συνέχεια, καθώς αντίπαλός της στον 5ο γύρο του τουρνουά θα είναι η Ντάρια Γκαβρίλοβα-Σαβίγ, η οποία έκανε μία ακόμη έκπληξη και νίκησε με 2-1 σετ την Ελίζ Μέρτενς (νο20 του ταμπλό και νο23 στον κόσμο).

Η 28χρονη τενίστρια (άλλοτε νο 20 και νυν νο409 στην κατάταξη της WTA), η οποία μέχρι το 2015 εκπροσωπούσε την Ρωσία και πλέον αγωνίζεται για την Αυστραλία, πήρε το πρώτο σετ με 6-3, η Βελγίδα ισοφάρισε σε 1-1 (6-4), αλλά εκεί που κρίθηκαν όλα η Σαβίγ ήταν εξαιρετική, προηγήθηκε με 4-0 στα game κι έφτασε άνετα στη νίκη με 6-3.

Με τη νίκη της η Σαβίγ έφτασε τις πέντε σερί στο τουρνουά της Καλιφόρνια, καθώς προέρχεται από το προκριματικό ταμπλό, ενώ στον δεύτερο γύρο απέκλεισε το νο10 της παγκόσμιας κατάταξης, Ονς Ζαμπέρ.