Ο κάτοχος του τίτλου στο Γουίμπλεντον Κάρλος Αλκαράθ έφτασε κοντά στην…«παραίτηση» από το στέμμα του αγωνιζόμενος απέναντι στον εμπνευσμένο Αμερικανό Φράνσις Τιαφόε, αλλά στην καθοριστική στιγμή… τινάχθηκε όρθιος φτάνοντας σε μια νίκη με 5-7, 6-2, 4-6, 7-6(2), 6-2, μετά από 3 ώρες και 50 λεπτά στο Center Court.

Με την πλάτη στον τοίχο ο Ισπανός πρωταθλητής όταν βρισκόταν πίσω με 2-1 σετ και ο Τιαφόε έδειχνε έτοιμος να ολοκληρώσει το μεγάλο του στόχο, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο στο τάι μπρέικ και να ισοφαρίσει σε 2-2, πριν στο 5ο game κυριαρχήσει.

Ο Αλκαράθ δέχτηκε έντονη πίεση κατά τη διάρκεια ενός εξαιρετικού αγώνα στον 3ο γύρο, έχοντας πάντως την υποστήριξη του κοινού. Ο Τιαφόε φαινόταν στα πρόθυρα να εκδικηθεί την ήττα στα πέντε σετ που υπέστη από την Αλκαράθ στους ημιτελικούς του US Open του 2022.

Αλλά ο Αλκαράθ απάντησε με εξαιρετικό τρόπο και το πέμπτο σετ ήταν μονόδρομος καθώς τα επίπεδα ενέργειας του Τιαφόε άρχισαν τελικά να υποχωρούν. Ο Αλκαράθ κέρδισε τη νίκη με drop shot και οι δύο παίκτες αγκαλιάστηκαν θερμά καθώς ο κόσμος τους αποθέωσε.

Η νίκη του σημαίνει ότι έχει φτάσει τουλάχιστον στον τέταρτο γύρο σε 10 από τα πρώτα του 14 Grand Slam τουρνουά.

Ο Βούλγαρος Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκαέλ Μονφίς καθώς κυριάρχησε με 6-3, 6-4, 6-3 σε 1 ώρα και 47 στον τρίτο γύρο του Γουίμπλεντον.