Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή προκρίθηκε σήμερα πανηγυρικά στον 3ο γύρο του European Cup ανδρών στο χάντμπολ. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού νίκησε την ιταλική Σάσαρι στο κλειστό της Ηλιούπολης με 38-29 (ημίχρονο 23-14), στον αγώνα ρεβάνς για τον 2ο γύρο της διοργάνωσης, και, σε συνδυασμό με την επικράτησή της και στο πρώτο παιχνίδι στη Σαρδηνία με 31-24, «σφράγισε» το εισιτήριο της πρόκρισης.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα για την πρόκριση μετά το πρώτο παιχνίδι, ωστόσο φρόντισαν από νωρίς να βάλουν τέλος στα… όνειρα της ιταλικής ομάδας για ανατροπή. Ύστερα από τα πρώτα «αναγνωριστικά» λεπτά οι γηπεδούχοι επέβαλαν τους… όρους τους και προηγήθηκαν 10-6 στο 11΄, ενώ έφτασαν στο 25΄ στο +9 (20-11). Στο β΄ μέρος ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμη και με 10 γκολ διαφορά και έφτασε άνετα στη δεύτερη νίκη και την πρόκριση στους «32» του European Cup ανδρών.

Διαιτητές: Μπόσνιακ-Μάριτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη). Δίλεπτα: 2-3. Πέναλτι: 2/2-0/1.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ: Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας 4, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής 2, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτσιτς 5, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 7.

ΣΑΣΑΡΙ: Παβάνι, Αλντίνι 3, Ναρντίν 2, Μούρα, Ντέλα Βέκια 2, Μαλαντρίν ντε Ολιβέιρα 3, Ντελόγκου 1, Χαλίλκοβιτς 2, Μπομπόι 2, Λαμέλας Γκόμες 2, Σαμπάολο, Μανοΐλοβιτς 10, Μπρζιτς 2, Βράνατς.