Ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο ελληνικός απολογισμός στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου U21 «6ο Κύπελλο Ηλιάδης», που φιλοξενείται στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο της Θεσσαλονίκης. Το κατέκτησε η Αθανασία Ζαριώπη στα -44 κιλά, η οποία στον τελικό των ρεπεσάζ νίκησε με ippon έπειτα από osaekomi-waza την Κναρίκ Σταμπουλτσιάν από την Αρμενία. Ακόμη, από ελληνικής πλευράς, ο Βασίλειος Μπαλαμπανασβίλι ήταν 5ος στα -73 κιλά, όπως και η Αγγελική Παπαστάμου στα -52 κιλά, ενώ ο Αθανάσιος Φουλίδης ήταν 7ος στα -55 κιλά.

«Το μετάλλιο ήρθε με σκληρή προπόνηση και πολλή δουλειά, είχα αυτοπεποίθηση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και σιγουριά ότι θα καταφέρω να κερδίσω. Είχα πείσμα, αποφασιστικότητα και πάλεψα για τη νίκη που άξιζα. Αφιερώνω το μετάλλιο σε όσους με βοήθησαν και ιδίως στους προπονητές μου. Είναι μεγάλη τιμή για εμένα το γεγονός ότι κατέκτησα αυτό το μετάλλιο σε μια μεγάλη διοργάνωση που φέρει το όνομα του Ηλία Ηλιάδη και ένιωθα πολύ μεγάλη χαρά ξέροντας ότι με παρακολουθεί από τις κερκίδες – τον αγαπώ και τον θαυμάζω απεριόριστα» τόνισε η τζουντόκα του Ολυμπιονίκη Αγίου Ιωάννη Ρέντη, που κατέκτησε και το μοναδικό ελληνικό μετάλλιο.

Την παράσταση στην πρεμιέρα την έκλεψε η Γεωργία, η οποία με συνολικό απολογισμό πέντε μετάλλια προηγείται στη σχετική κατάταξη. Οι εκπρόσωποι της Γεωργίας κατέκτησαν τρία χρυσά μετάλλια, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο (έχασαν μόλις δύο αγώνες κατάταξης), και έθεσαν υποψηφιότητα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης και στη φετινή διοργάνωση. Τρία μετάλλια, ένα από κάθε απόχρωση, πήρε η Βουλγαρία, ενώ η Γερμανία είχε ένα χρυσό και ένα ασημένιο. Από ένα χρυσό μετάλλιο κατά τη διάρκεια της πρώτης ημέρας πανηγύρισαν Μ. Βρετανία, Μολδαβία και Πολωνία.

Χαιρετισμό απέστειλε ο υφυπουργός Αθλητισμού Γιάννης Ανδριανός, ενώ χαιρετισμό κατά τη διάρκεια της τελετής έναρξης των αγώνων απηύθυνε και το μέλος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και της ΕΟΤ Διονύσης Ηλιάδης.

Να θυμίσουμε ότι το «6th Iliadis Cup» δημιούργησε δύο νέα ρεκόρ, αυτά της συμμετοχής χωρών και της συμμετοχής αθλητών. Συνολικά στη Θεσσαλονίκη βρίσκονται 32 χώρες με 326 αθλητές και αθλήτριες, αριθμοί ρεκόρ για μια διοργάνωση που διανύει μόλις τον 6ο χρόνο θεσμοθέτησής της.