Το πάθημα στο Μιλάνο έγινε μάθημα για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα στο Σόποτ και επικράτησαν της Πρόκομ 93-68 σε αγώνα για την τρίτη αγωνιστική του 5ου ομίλου της φάσης των «16» της Ευρωλίγκα, διατηρώντας τις ελπίδες τους για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Από την άλλη, η Πρόκομ γνώρισε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Ολυμπιακός έχοντας σε πολύ καλή ημέρα την φροντ λάιν του και κορυφαίο τον Νίκολα Βούισιτς, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ έλεγξαν από την αρχή το παιχνίδι, παρά το μίνι-ξέσπασμα των Πολωνών, που έκαναν επιμέρους σκορ 11-6. Ο Βούισιτς με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο έβαλε τους Πειραιώτες σε ρόλο οδηγού, με το σκορ στο 10’ να είναι 19-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστές τους Σχορτσιανίτη, Μπουρούση πάτησαν… γκάζι και έφτασαν στο +11 (26-37), ενώ με καλή άμυνα πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 50-32. Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 30’ το σκορ ήταν 71-54 υπέρ των Πειραιωτών, ενώ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 32-50, 54-71, 68-93

Πρόκομ Τρεφλ (Τόμας Πατσέσας): Μπράζελτον 5 (1), Άρτσιμπονγκ 4, Ντίλεβιτς 6 (1), Λόγκαν 18 (2), Ζαμοϊσκι 7 (2), Γουντς 12 (2), Μπάρελ 10 (1), Μπερκ 2, Γιούινγκ 4, Χριτσάνιουκ.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 7 (6ασ.), Πελεκάνος (1), Βούιτσιτς 21 (1), Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 12, Χαλπερίν 7 (1), Γκριρ 10 (2), Βασιλόπουλος 3 (1), Πρίντεζης 12, Έρτσεγκ 4, Σχορτσιανίτης 7, Πάργκο 7 (1).