Την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας γνώρισε η Εθνική ομάδα, η οποία έχασε με 68-65 από τη Ρωσία σε παιχνίδι για τη δεύτερη αγωνιστική της Β’ φάσης της διοργάνωσης. Ωστόσο, αυτό το αποτέλεσμα δε… χαλάει πολύ τα σχέδια της ομάδας, η οποία έχει εξασφαλίσει ήδη τη συμμετοχή της στους «8» του τουρνουά.

Η Εθνική μπήκε μουδιασμένη στον αγωνιστικό χώρο και συνάντησε δυσκολίες στο να βρει το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 11-3. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε και η Ελλάδα έκλεισε την περίοδο στο -9 (12-21).

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έγινε αρκετά πιο γρήγορος, η Ελλάδα ανέκαμψε, όμως η Ρωσία έδειξε πως δύσκολα θα χάσει το προβάδισμα και κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά οκτώ πόντων (30-22). Η Εθνική βρήκε τον τρόπο και μείωσε στο τελευταίο ενάμιση λεπτό στους τέσσερις πόντους (33-29), ενώ με τρίποντο του ΜακΚάρτι η Ρωσία ξέφυγε ξανά με 36-29. Τελικά οι Ρώσοι κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο υπέρ τους 39-32.

Στο τρίτο μέρος του αγώνα η Ελλάδα μπήκε δυναμικά και με σερί 6-0 κατάφερε να μειώσει στην πόντο, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 38-39. Η Ελλάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με καλάθι του Σχορτσιανίτη, ο οποίος πέτυχε το 40-39, ενώ στην επόμενη επίθεση η Ρωσία πέρασε ξανά μπροστά 41-40, βάζοντας το πρώτο της καλάθι στην τρίτη περίοδο μετά από επτά λεπτά παιχνιδιού. Μετά από εναλλαγές στο σκορ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-47, υπέρ της Ρωσίας.

Η Ρωσία στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να ξεκινήσει με δύο τρίποντα και να προηγηθεί έξι πόντους (54-48), ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στους δέκα. Όμως, οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας δε το έβαλαν κάτω και κατάφεραν στο τελευταίο δίλεπτο με σουτ τριών πόντων του Φώτση να μειώσουν στους δύο πόντους (63-61). Με  τρίποντο του Πρίντεζη η Ελλάδα μείωσε και πάλι στους δύο πόντους (67-65), αλλά ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού αστόχησε σε νέα προσπάθεια τριών πόντων και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 68-68, αφού προηγουμένως οι Ρώσοι είχαν σκοράρει ένα πόντο από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 32-39, 47-48, 65-68.

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καλαμπόκης, Μπουρούσης 12, Ζήσης 3, Σπανούλης 12, Καλάθης, Φώτσης 10, Πρίντεζης 7, Γλυνιαδάκης, Καϊμακόγλου 4, Περπέρογλου 4, Σχορτσανίτης 13.

Ρωσία (Μπλατ): Βορόντσεβιτς 4, Κουρμπάνοφ 3, Μπίκοφ 3, Φριτζόν 8, ΜακΚάρτι 17, Σοκόλοφ, Ντμίτριεφ, Βιάλτσεφ, Μόνια 16, Πονκρασόφ 4, Ζοζούλιν 3, Μοζγκόφ 10.

(Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 13 Σεπτεμβρίου 2009, 19:08)