«This is football». Με κερδισμένο το ποδόσφαιρο και τροπαιούχο την Μπαρτσελόνα ολοκληρώθηκε και ο φετινός τελικός του Champions League. Στην αρένα του Wembley οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησαν ολοκληρωτικά και σήκωσαν το βαρύτιμο τρόπαιο, φτάνοντας στο 3-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Τον τίτλο του καλύτερου παίκτη του αγώνα πήρε ο Λίονελ Μέσι, ο οποίος σκόραρε και το 2-1, όπως είχε κάνει και πριν από δύο χρόνια στον τελικό της Ρώμης ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο 28′ ο Πέδρο άνοιξε το σκορ, ενώ προς στιγμήν ισοφάρισε σε 1-1 ο Ρούνεϊ στο 34′, με ένα εκπληκτικό γκολ. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 69′ ο Βίγια, με επίσης εντυπωσιακό γκολ.

Πιο δυνατά στο παιχνίδι μπήκε η Γιουνάιτεντ, η οποία πίεσε ψηλά με στόχο να πιέσει την Μπαρτσελόνα και να την αιφνιδιάσει πετυχαίνοντας ένα γρήγορο γκολ. Οι Καταλανοί δεν άργησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο να ισορροπήσουν και να γείρουν την πλάστιγγα με το μέρος τους.

Κάπου εκεί το πρεσάρισμα της Μπαρτσελόνα απέδωσε και οι παίκτες του Γκουαρντιόλα άρχισαν να σφυροκοπούν για να ανοίξουν το σκορ. Στο 15’ ο Πέδρο πετάχτηκε στην «καρδιά» της άμυνα της Γιουνάιτεντ, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Βίγια με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαν ντερ Σαρ. Στο 21 και πάλι ο Ισπανός φορ έπιασε το διαγώνιο σουτ που δεν αιφνιδίασε τον Ολλανδό.

Η «Μπάρτσα» κυριάρχησε και η μεσαία της γραμμή με τον Τσάβι, τον Ινιέστα και τον Μέσι συγχρονίστηκε στο ακέραιο. Το 1-0 δεν άργησε. Στο 27’ ο Τσάβι τράβηξε πάνω του όλη την άμυνα της Μάντσεστερ, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Πέδρο, ο οποίος με πολύ καλό πλασέ άνοιξε το σκορ!

Η Γιουνάιτεντ… αναστήθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει κόντρα στην ροή του αγώνα. Στο 34’ ο Ρούνεϊ άλλαξε τη μπάλα με τον Γκιγκς, με τον Ουαλό σε οριακή θέση οφσάιντ, και ο Άγγλος στράικερ που πήρε τη μπάλα στα πόδια του κεραυνοβόλησε τον Βαλντές και ισοφάρισε σε 1-1. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τη Μπαρτσελόνα να χάνει μεγάλη ευκαιρία, όταν από κάθετη μπαλιά του Βίγια ο Μέσι από πολύ κοντά απέτυχε να πλασάρει.

Το δεύτερο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στους Ισπανούς. Στο 50’ ο Φαν ντερ Σαρ νίκησε αρχικά τον Άλβες σε τετ-α-τετ και στη συνέχεια ο Εβρά απομάκρυνε το σουτ του Μέσι.

Ο Αργεντινός πάντως έβαλε την «σφραγίδα» του στο παιχνίδι λίγο αργότερα, όταν και σκόραρε το 2-1 στο 54’, φτάνοντας στο 12ο του γκολ σε 13 παιχνίδια στο Champions League.

Από το 60’ μέχρι το 66’ η ομάδα του Γκουαρντιόλα έχασε τρεις ευκαιρίες για να «σφραγίσει» τη νίκη της και τελικά σκόραρε εκ νέου στο 69’. Ο Βίγια με ένα τεχνικό πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Ολλανδό τερματοφύλακα της Μάντσεστερ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Να σημειωθεί ότι οι Άγγλοι ζήτησαν πέναλτι στο 80’, σε χέρι του Βίγια, αλλά ο Κασάι έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (ΝΕΤ)

Γκολ: 28′ Πέδρο, 54′ Μέσι, 69′ Βίγια – 34′ Ρούνεϊ

Κίτρινες κάρτες:
Ντάνι Άλβες – Κάρικ

Μπαρτσελόνα (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Αμπιντάλ, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλβες (88′ Πουγιόλ), Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Πέδρο (90′ Αφελάι), Βίγια (86′ Κεϊτά).

Στον πάγκο:
Όιερ, Πουγιόλ, Κεϊτά, Αντριάνο, Τιάγκο, Αφελάι, Μπόγιαν.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σερ Άλεξ Φέργκιουσον):
Φαν Ντερ Σαρ, Εβρά, Βίντιτς, Φέρντιναντ, Φάμπιο (69′ Νάνι), Παρκ, Γκιγκς, Κάρικ (77′ Σκόουλς), Βαλέντσια, Ερνάντες, Ρούνεϊ.

Στον πάγκο:
Κούστσακ, Σμόλινγκ, Φλέτσερ, Σκόουλς, Άντερσον, Νάνι, Όουεν.

2 Κύπελλα: Πόρτο, Μπενφίκα, Γιουβέντους, Νότιγχαμ
1 Κύπελλο: Άστον Βίλα, Ντόρτμουντ, Σέλτικ, Ερυθρός Αστέρας, Φέγενορντ, Αμβούργο, Μαρσέιγ, Αϊντχόβεν και Στεάουα Βουκουρεστίου

Το «φιλμ» του αγώνα

1′ Ο μεγάλος τελικός ξεκίνησε

2′ Ακούστε τους ύμνους των δύο ομάδων

Ο ύμνος της Μπαρτσελόνα

Ο ύμνος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

3′ Πιέζει ψηλά η Γιουνάιτεντ την Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά, θέλοντας να την περιορίσει.

6′ Ο Πεπ Γκουαρντιόλα έχει κατεβάσει την Μπαρτσελόνα με 4-3-3. Βαλντές στα γκλοποστ και Πικέ, Μασεράνο στο κέντρο της άμυνας. Αριστερά Αμπιντάλ, δεξιά Αλβες και στο κέντρο οι Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα. Τριπλέτα στην επίθεση οι Πέδρο, Βίγια, Μέσι.

8′ Η Γιουνάτεντ έχει στηθεί με 4-2-3-1. Μπροστά από τον Φαν Φαν Ντερ Σαρ, σαν στόπερ παίζουν οι Φέρντιναντ, Βίντιτς, δεξιά ο Φάμπιο και αριστερά ο Εβρά. Στο κέντρο οι Κάρικ, Γκιγκς, πιο μπροστά οι Βαλένσια, Παρκ. Στην επίθεση ο Ρούνεϊ είναι μαζί με τον Μεξικανό Τσιτσαρίτο.

9′ Παραλίγο να γίνει το λάθος στην άμυνα της Μπαρτσελόνα. Ο Πικέ γύρισε την μπάλα προς τα πίσω και σε μικρό χώρο, ενστικτωδώς ο Βαλντές απομάκρυνε.

10′ Πρώτο κόρνερ για την Μπαρτσελόνα πέρασε ανεκμετάλλευτο.

11′ Πολλές οι μάχες στη μεσαία γραμμή. Η Μπαρτσελόνα δείχνει να ισορροπεί γρήγορα το παιχνίδι, αφού η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε με πολύ επιθετικές διαθέσεις.

13’ Χειροκροτείται κάθε φορά που ακουμπάει την μπάλα ο Αμπιντάλ, ο οποίος, παρά το πολύ σοβαρό περιστατικό με την υγεία του, κατάφερε και παίζει σήμερα στο Wembley στον μεγάλο τελικό του Champions League.

15′ Πρώτη καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Σε μία φάση διαρκείας στα καρέ της Γιουνάιτεντ από το παράλληλο γύρισμα του Τσάβι, ο Πέδρο βρήκε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Φαν ντερ Σαρ.

18′ Στο 64-36% η κατοχή υπέρ της Μπαρτσελόνα, η οποία βρίσκει ρυθμό και σιγά-σιγά κυριαρχεί μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

19′ Δεύτερη καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Ο Νταβίντ Βίγια έξω από την περιοχή επιχείρησε το σουτ, το οποίο πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Φαν ντερ Σαρ.

21′ Νέα φάση για την Μπαρτσελόνα. Και πάλι ο Βίγια δοκίμασε το πλάγιο σουτ και ο Φαν ντερ Σαρ μπλόκαρε. Έξαλλος ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον.

22′ Το πάρτι αρχίζει για την Μπάρτσα. Ινιέστα και Μέσι συνδυάστηκαν, αλλά ο Αργεντινός κόπηκε στην περιοχή την τελευταία στιγμή.

24’ Από την πίεση της Μπαρτσελόνα, η Γιουνάιτεντ έκανε το λάθος. Στο δύο με δύο όμως, ο Μέσι δεν ήταν προσεκτικός και οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή των Άγγλων.

26′ Η Μάντσεστερ δεν κρατά πολύ ώρα την μπάλα στα πόδια της και προσπαθεί με μακριές μπαλιές να βρει τον Τσιτσαρίτο.

28′ ΓΚΟΟΟΟΛ 1-0 η Μπαρτσελόνα. Ο Τσάβι τράβηξε πάνω του τέσσερις παίκτες της Γιουνάιτεντ και πάσαρε στον Πέδρο, ο οποίος με πλασέ πέτυχε το 1-0.

29′ Με βάση τον ρυθμό του αγώνα και την εικόνα το γκολ ήταν θέμα χρόνου για την Μπαρτσελόνα. Η Γιουνάιτεντ δείχνει να μην μπορεί να αντισταθεί στην καλοκουρδισμένη μηχανή του Πεπ Γκουαρντιόλα. Δεν έχει φανεί ο Ράιαν Γκιγκς μέχρι τώρα. Στη φάση του γκολ ο Βίντιτς έχασε τον Πέδρο, ο οποίος άφησε όρθιο τον Φαν ντερ Σαρ με το πλασέ του.

34′ ΓΚΟΟΟΟΛ 1-1 η Γιουνάιτεντ. Ανατροπή σκηνικού στο Wembley. Από τη βαθιά μπαλιά ο Τσιτσαρίτο κατέβασε και έστρωσε στον Ρούνεϊ, ο οποίος με σουτ δυνατό νίκησε τον Βαλντές και ισοφάρισε στον τελικό!

37′ Και πάλι μπροστά η Μπαρτσελόνα. Ο Τσάβι σούταρε άουτ.

40′ Πλέον, η Μάντσεστερ επέστρεψε και έδειξε πως είναι πάντα επικίνδυνη.

43′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάρτσα. Βίγια και Μέσι έπαιξαν το 1-2 και ο τελευταίος δεν πρόλαβε να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου μέρους

46′ Με τις ίδιες συνθέσεις οι δύο ομάδες, καμία αλλαγή στο ημίχρονο. Μετά από κούρσα του Μασεράνο, η Μπαρτσελόνα κέρδισε κόρνερ.

47′ Πιέζει η Μπαρτσελόνα. Κέρδισε και δεύτερο κόρνερ.

50′ «Γιουνάιτεντ – Γιουνάιτεντ», φωνάζουν οι Άγγλοι, «Μπάρτσα-Μπάρτσα», απαντούν οι Ισπανοί. Πολύ καλή η ατμόσφαιρα στο γήπεδο.

54′ ΓΚΟΟΟΟΛ 2-1 η Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και σούταρε. Ο Φαν ντερ Σαρ αιφνιδιάστηκε και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

58′ Διακοπή στον αγώνα. Ένα φίλαθλος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και έκανε τη… βόλτα του!

59′ Αρκετά σκληρό το παιχνίδι του Βαλέντσια. Τελευταία φορά τού είπε με χαρακτηριστική κίνηση ο Κασάι.

60′ Πρώτη κάρτα στον τελικό. «Κιτρινίστηκε» ο Ντάνι Άλβες για μαρκάρισμα στον Εβρά.

61′ Πουγιόλ και Κεϊτά σήκωσε για προθέρμανση ο Γκουαρντιόλα.

62′ Κίτρινη και στον Κάρικ για μαρκάρισμα στον Ινιέστα.

64′ Για προθέρμανση σήκωσε ο Φέργκιουσον τον Νάνι.

66′ Πολύ μακρινό σουτ του Τσάβι. Ο Φαν ντερ Σαρ απομάκρυνε σε κόρνερ.

67′ Νέο σουτ του Ινιέστα και πάλι μπλόκαρε ο Ολλανδός κίπερ. Εκτός ρυθμού η Μάντσεστερ, πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας για την Μπαρτσελόνα που πιέζει.

69′ Πρώτη αλλαγή για τη Μάντσεστερ. Στη θέση του τραυματία Φάμπιο πέρρασε ο Νάνι.

70′ ΓΚΟΟΟΟΛ για την Μπαρτσελόνα 3-1! Εκπληκτικό σουτ του Βίγια. Ο Μέσι ξεκίνησε τη φάση, η μπάλα έφτασε στον Μπουσκέτς, ο οποίος πάσαρε στο Βίγια. Ο φορ της Μπάρτσα με πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Φαν ντερ Σαρ.

77′ Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Σκόουλς στη θέση του Κάρικ.

84′ Σουτ μακρινό, χωρίς στόχο, από τον Νάνι.

86′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Στη θέση του Βίγια ο Κειτά.

88′ Δεύτερη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Στη θέση του Ντάνι Άλβες ο Πουγιόλ.

90’+ Τελευταία αλλαγή για τη Μπαρτσελόνα. Στη θέση του Πέδρο ο Αφελάι.

Τέλος του αγώνα. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!!!