Σε… πάρτι μετέτρεψε η Μπάγερν Μονάχου και τον επαναληπτικό αγώνα της με την Μπαρτσελόνα, παίρνοντας έτσι με τον πλέoν θριαμβευτικό τρόπο την πρόκριση για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Βαυαροί, μετά τη νίκη τους με 4-0 στο Μόναχο, συνέτριψαν τη Μεγάλη Τετάρτη με 3-0 τους «μπλαουγκράνα» στο «Καμπ Νου» και υποχρέωσαν τους Καταλανούς σε έναν οδυνηρό αποκλεισμό.

Στον τελικό της 25ης Μαΐου, που θα διεξαχθεί στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου, η ομάδα του Χάινκες θα βρει απέναντί της την συμπατριώτισσά της, Ντόρτμουντ, σε έναν γερμανικό «εμφύλιο», όπου προμηνύονται ομηρικές μάχες.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 49′ με τον Ρόμπεν, ενώ τα άλλα δύο τέρματά τους τα σημείωσαν ο Πικέ με αυτογκόλ στο 72′ και ο Μίλερ με κεφαλιά, τέσσερα λεπτά αργότερα.

Οι «μπλαουγκράνα» βρίσκονταν ούτως ή άλλως με την «πλάτη στον τοίχο», αναφορικά με την πρόκριση, μετά την ήττα με 4-0 στο πρώτο ματς, ωστόσο το έργο τους έγινε ακόμη πιο δύσκολο, από τη στιγμή που το μεγάλο αστέρι τους, ο Λιονέν Μέσι κρίθηκε ανέτοιμος αγωνιστικά κι έμεινε στον πάγκο.

Η ομάδα του Βιλανόβα στα πρώτα λεπτά προσπάθησε να πιέσει, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, εντούτοις δεν μπόρεσε να απειλήσουν τους Βαυαρούς.

Μάλιστα οι παίκτες του Χάινκες έφταναν χωρίς πρόβλημα στην περιοχή των Καταλανών, δίνοντας αρκετή δουλειά στον Πικέ, ο οποίος πάντως ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο.

Τελικά η Μπάγερν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ στο 49΄, όταν ο Ρόμπεν έγινε αποδέκτης της μακρινής μπαλιάς από τον Αλάμπα και, αφού απέφυγε τον Αντριάνο, έστειλε την μπάλα με το αριστερό στη δεξιά γωνία του Βαλντέζ, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του αγώνα.

Το 0-2 «έγραψε» στο 72΄ με αυτογκόλ ο Πικέ, ο οποίος, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα από το γύρισμα του Ριμπερί, την έστειλε στα δίχτυα του Βαλντές.

Πάντως το «πάρτι» της Μπάγερν Μονάχου δεν είχε τελειώσει.

Ο Μίλερ στο 76΄, παίρνοντας την κεφαλιά από τη σέντρα του Ριμπερί στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Βαλντέζ, βάζοντας το… κερασάκι στην «τούρτα», για λογαριασμό των Βαυαρών.

Μπαρτσελόνα-Μπάγερν Μονάχου 0-3

Γκολ: 49′ Ρόμπεν, 72′ αυτ. Πικέ,  76′ Μίλερ

Κίτρινες: Άλβες, Πικέ – Ρόμπεν

Μπαρτσελόνα (Τίτο Βιλανόβα): Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Μπάρτρα (87΄ Μοντόγια), Αντριάνο, Φάμπρεγας, Τσάβι (55΄ Σάντσες), Ινιέστα (64΄ Τιάγκο Αλκαντάρα), Σονγκ, Πέδρο, Βίγια.

Μπάγερν Μονάχου (Γιούπ Χάινκες): Νόιερ, Λαμ (77΄ Ραφίνια), Μπόατενγκ, Βαν Μπούιτεν, Αλάμπα, Σβαϊνστάιγκερ (66΄ Λουίζ Γκουστάβο), Χάβι Μαρτίνεθ (74΄ Τίμοσουκ), Ρόμπεν, Μίλερ, Ριμπερί, Μάντζουκιτς.