Με τον πλέον θριαμβευτικό τρόπο «τσέκαρε» η Ντόρτμουντ το «εισιτήριο»  για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Κλοπ συνέτριψε την Τρίτη στο «Βεστφάλεν Αρίνα» με 3-0 σκορ την Σαχτάρ Ντόνετσκ και με συνολικό σκορ 5-2 προκρίθηκε στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 31΄ με κεφαλιά του Φελίπε Σαντάνα μετά από κόρνερ του Γκέτσε. Λίγα λεπτά αργότερα (37΄) ο Γκέτσε από δημιουργός έγινε εκτελεστής και με κοντινό πλασέ έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Η Σαχτάρ μπήκε πολύ πιο δυνατά στην επανάληψη και προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ, προκειμένου να μπει εκ νέου στο παιχνίδι, ωστόσο στο 59΄ο Λεβαντόφσκι με πλασέ έκανε το 3-0 και «σφράγισε» την πρόκριση της Ντόρτμουντ.

Κίτρινες: Κούτσερ

Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Φελίπε Σαντάνα, Σμέλτσερ, Γκιουντογάν, Σβεν Μπέντερ (46′ Κελ), Μπλαστσικόβσκι, Γκέτσε, Ρόις, Λεβαντόβσκι.