Καλές εντυπώσεις άφησε η ΑΕΚ στο τελευταίο φιλικό με αντίπαλο την Γκρόνινκγεν, λίγες μέρες πριν από τον επαναληπτικό με την Ομόνοια στην Κύπρο για τον β’ προκριματικό του ΟΥΕΦΑ. Οι «κιτρινόμαυροι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 41’, κατάφεραν να γυρίσουν το μάτς με γκολ των Σκόκο 71’ και Κονέ 89’, ενώ δημιούργησαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες και για άλλα γκολ.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και έχασε αρκετές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, με τους Μπλάνκο στο 5, Εντίνιο στο 10’,39’,  Σκόκο στο 19’, 31’. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Γκρόνιγκεν ήταν αυτή που σημείωσε γκολ στο 41’ με τον Πόβελ να βρίσκεται απέναντι στον Μάχο και να μην αστοχεί, με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η «Ένωση» δε μπήκε το ίδιο δυνατά, όπως στο πρώτο 45λεπτο με αποτέλεσμα η πρώτη αξιόλογη φάση να σημειωθεί στο 61’ με τον Εντίνιο. Ωστόσο κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 71’ με διπλή προσπάθεια του Σκόκο. Η ολλανδική ομάδα είχε δοκάρι στο 78’ μετά από προσπάθεια του Φαν ντερ Λάακ. Τελικά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με γκολ του Κονέ στο 88’ μετά από σέντρα του Ράμος.

Γκολ: Σκόκο 71’, Κονέ 89’Πόβελ 41’

Οι συνθέσεις των ομάδων:

AEK: Μάχο (46’ Σάχα), Κουτρομάνος (46’ Ράμος), Αλεξόπουλος (46’ Κυργιάκος), Χουανφράν (46’ Γεωργέας), Γκέντσογλου (82’ Κονέ), Ταχτσίδης (46’ Πλιάτσικας), Καφές (82’ Μπερνς), Ριβάλντο (62’ Ενσαλίβα), Σκόκο (72’ Ζορμπάς), Εντίνιο (72’ Παυλής), Μπλάνκο (62’Λαγός).

Γκρόνινγκεν: Λουτσιάνο, Στένμαν, Χάριες (75’ Καχάϊς), Σβέιντικ, Γκαρσία (83’ Ράμιε), Λόβρε, Πόβελ (72’ Νίλαντ), Μετάϊ, Χόλα (89’ Ντίκστρα), Σάνκο, Φαν ντερ Λάακ (87’ Πελεγκρίτι),