Τη νίκη με 2-1 απέναντι στον Πανσερραϊκό, πήρε η Ξάνθη στα “Πηγάδια” σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου με τους τρεις βαθμούς της νίκης παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ξάνθη αιφνιδίασε τον Πανσερραϊκό και άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό.  Ο Φλίσκας έβγαλε απέναντι στον Κηπουρό τον Χάρη Παππά, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα και σημείωσε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι και θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 15’, αλλά ο Παπαδημητρίου απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το σουτ του Μπαϊκαρά. Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 22ο λεπτό. Ο Ζουντί επιχείρησε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά και ο Μπανγκουρά με σουτ “έγραψε” το 1-1.

Ο ρυθμός του αγώνα, μετά την ισοφάριση έπεσε αισθητά και η επόμενη αξιόλογη φάση έγινε στο 54’, όταν ο Κηπουρός απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Βάλλα. Στο 60’ ο Παππάς πέρασε από τα πλάγια και έβγαλε νοκ-άουτ όλη την άμυνα του Πανσερραϊκού και πάσαρε στον Γκρζέλακ, ο οποίος με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 2-1.

Στο επόμενο λεπτό η Ξάνθη θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, αλλά ο Γκρζέλακ με σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Γκολ: 5’ Παππάς, 60’ Γκρζέλακ – 21’ Μπανγκουρά

Κίτρινες κάρτες: Ταϊντέρ, Αγκάλι, Κωστούλας, Ντοριβάλ – Μπαϊκαρά, Τάντιτς, Κόλιν

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου (45’ Ταϊντέρ), Παππάς (83’ Ντοριβάλ), Γκρζέλακ, Φεριέ, Βάλλας, Αβεντάνο, Κωστούλας, Φλίσκας, Πόι (74’ Κιντάνα), Αγκάλι.

Πανσερραϊκός (Γιάννης Παπακώστας): Κηπουρός, Καλλιμάνης, Βοσκόπουλος, Κολέν, Τάντιτς (69’ Μπαντέα), Ζουντί, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς (62’ Γεωργιάδης), Αμπουμπακάρι, Μπαϊκαρά (81’ Χερές), Μπανγκούρα.