Μπορεί η ήττα από την Μπαρτσελόνα στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” να ήταν μέσα στο… πρόγραμμα για τον Παναθηναϊκό, αλλά σίγουρα το βαρύ 90-66, με το οποίο έχασαν οι “πράσινοι”, δεν αντιπροσωπεύει υποψήφιο πρωταθλητή Ευρώπης.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν εκτός αγώνα και με πολλά κενά στην άμυνα και αστοχία στην επίθεση δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το τελικό αποτέλεσμα. Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα έκανε το “δύο στα δύο” στο δεύτερο όμιλο και συνεχίζει να οδηγεί στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-4 στο δεύτερο λεπτό, αλλά οι Καταλανοί στο 8’ πήραν διαφορά δέκα πόντων με το σκορ στο 21-11, ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ έφτασε στη μέγιστη τιμή της μέχρι τότε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 26-15.  Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, κάνοντας το σκορ 50-33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Τσάβι Πασκαουάλ σκόραρε πέντε γρήγορους πόντους και έφτασε το σκορ στο 55-33. Το υπόλοιπο παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο, με αποτέλεσμα στο τέλος της περιόδου η Μπαρτσελόνα να προηγηθεί με 72-45. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό 90-66 άφησε τον Παναθηναϊκό με την πικρή… γεύση της συντριβής.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 50-33, 72-45, 90-66

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Μπαζίλε 2, Μπάρτον 5 (1), Λάκοβιτς 7 (1), Ναβάρο 21 (2), Άντερσεν 9 (1), Βάθκεθ 12, Ιλιάσοβα 14 (1), Σάδα 3 (1), Σαντιάγκο 8, Γκριμάου 9 (1).

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Κέτσμαν 4, Περπέρογλου, Μπατίστ 14, Φώτσης 9 (1), Χατζηβρέττας, Νίκολας 4 (1), Τσαρτσαρής 4 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Πέκοβιτς 15, Γιασικεβίτσιους 6.