Την πρώτη του νίκη στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκα πήρε ο Πανιώνιος, ο οποίος “άλωσε” την Κωνσταντινούπολη και επικράτησε μέσα στο “Αμπντί Ιπεκτσί” με 78-69 της Εφές Πίλσεν. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη φορά σε πέντε αναμετρήσεις που ο Πανιώνιος καταφέρνει να κερδίσει τουρκική ομάδα.

Καλύτερος παίκτης και πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς ήταν ο Λόνι Μπάξτερ, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γιάννης Καλαμπόκης με 17 πόντους, με 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και ο Ααρον Μάιλς με 15 πόντους.

Στο πρώτο σκέλος του αγώνα έγινε κλειστό παιχνίδι και ο Πανιώνιος προηγήθηκε με το τέλος της περιόδου 13-15. Για τους Τούρκους οι Βούγιανιτς και Σούμπερτ ήταν οι καλύτεροι παίκτες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με βραχεία κεφαλή του Πανιωνίου 35-36.

Στην τρίτη περίοδο οι “πάνθηρες” έδειξαν τα… δόντια τους και με σερί 16-0 το σκορ έφτασε στο 29’ 57-39, ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου έκλεισε με 44-59.  Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα έμοιαζε να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, αλλά οι γηπεδούχοι κερδίζοντας τα επιθετικά ριμπάουντ μείωσαν στους τέσσερις πόντους 58-62. Μάλιστα με καλάθι του Γκόνλουμ το ματς έφτασε στο 65-67. Ο Πανιώνιος πιο ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά πήρε τα αμυντικά ριμπάουντ και έφτασε τελικά στη νίκη με 69-78.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 35-36, 44-59, 69-78

Εφές Πίλσεν (Εργκίν Αταμάν): Σμιθ 9 (1), Σούμπερτ 10, Θόρντον 10 (2), Γκονλούμ 13, Βούγιανιτς 11, Πεκέρ, Κακιούζης 4, Τζόουνς 1, Γκιουλέρ, Αρσλάν 6 (1), Ακιόλ 5 (1).

Πανιώνιος (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος, Γεωργαλής 9 (1), Δρελιώζης, Καλαμπόκης 17 (3), Μάιλς 15 (2), Ραίτσεβιτς 4, Κένταλ 6, Νίκολιτς 9 (1), Μπάξτερ 18.