Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε στη Λάρισα την Ολύμπια με 82-66. Οι “ερυθρόλευκοι” παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1 του μπάσκετ, αναγκάζοντας την Θεσσαλική ομάδα στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρζώκα άρχισε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-1 και 10-7, αλλά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-20. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 45-34. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στην τρίτη περίοδο φτάνοντας στο 67-52, που δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους.

Ωστόσο, η Ολύμπια με σερί 9-0 μείωσε σε 67-61 και μπήκε και πάλι στον αγώνα. Ωστόσο, Τσίλντρες και Παπαλουκάς έφεραν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ το τελικό σκορ… γράφτηκε 82-66 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-45, 52-67, 66-82

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 2, Κινγκ 11 (1), Σούλτσε 17 (3), Σιγκούνας 2, Τόμας 14 (2), Μπατής 5 (1), Αριγκμπάμπου 9 (1), Κολώκας 3, Κούρτοβιτς, Παπαϊωακείμ 3.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 8, Πρίντεζης 10, Τσίλντρες 19, Βούιτσιτς 6, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 6, Χαλπερίν 7 (1), Γκριρ 6 (1), Ερτσέγκ 9 (2), Βασιλόπουλος 4, Βουγιούκας 3, Τεόντοσιτς 4 (1).