Μπορεί ο Ολυμπιακός να έφυγε νικητής από το “Φάρουμ Παρκ” της Δανίας, κερδίζοντας με 2-0 τη Νόρτζελαντ, αλλά η κακή εμφάνιση που πραγματοποίησε δεν αφήνει περιθώρια για πανηγυρισμούς στο “ερυθρόλευκο” στρατόπεδο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στη Νόρτζελαντ για παραπάνω από 70 λεπτά, μέχρι που ο Κώστας Μήτρογλου στην πρώτη καλή στιγμή του Ολυμπιακού, εκμεταλλεύτηκε τα λάθος στην άμυνα των Δανών και άνοιξε το σκορ. Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Λέτο να εκμεταλλεύεται νέο λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ιεροκλή Στολτίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση των ενενήντα λεπτών αγώνα.

Από την άλλη, η Νόρτζελαντ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και απείλησε αρκετές φορές την εστία του Αντώνη Νικοπολίδη. Στο 22’, μάλιστα, οι Δανοί έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους, όταν το σουτ του Τζόναθαν Ρίχτερ κατέληξε στο δοκάρι των “ερυθρόλευκων”, ενώ στο 67’ μετά από τραγικό λάθος του Νικοπολίδη, ο Μπερνιέ  βρέθηκε τετ-α-τετ, αλλά το σκαφτό σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Γκολ: 73΄Μήτρογλου, 90’ Λετο

Κίτρινες κάρτες: Κάρλσεν – Μπελούτσι, Στολτίδης, Άντζας

Κόκκινες κάρτες: Στολτίδης

Νόρτζελαντ (Μόρτεν Βίγκχορστ): Χάνσεν, Τοφτ, Κιμπέμπε, Λούντμπεργκ, Σ. Ρίχτερ, Νακαζίμα – Φαράν (64′ Κρίστενσεν), Νταλ (76′ Πέντερσεν), Κάρλσεν, Μπερνιέ, Τ. Ρίχτερ (84′ Στορμ), Μπέρνμπουργκ.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Άντζας, Ντομί, Στολτίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι (60′ Ντιόγο), Λεονάρντο, Μπελούτσι (80′ Ντουντού), Μήτρογλου (81′ Λέτο).

Γήπεδο: “Φόρουμ Παρκ”

Διαιτητής: Στέφεν Μέσνερ (Αυστρία)

Δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ερνέστο Βαλβέρδε: “Ήρθαμε εδώ για τη νίκη και τα καταφέραμε. Είχαμε δει και στο πρώτο παιχνίδι με την Ανόρθωση στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ ότι δεν κερδίζει πάντα η καλύτερη ομάδα. Πάντως, το αποτέλεσμα που πήραμε σήμερα στη Δανία είναι πολύ σημαντικό για την πρόκριση στους ομίλους. Πετύχαμε τον στόχο μας. Επίσης, θέλω να τονίσω ότι έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης”.

Μόρτεν Βίγκχορστ: “Δεν τα παρατάμε. Θα προσπαθήσουμε στη ρεβάνς για να πετύχουμε ό,τι καλύτερο”.