Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στρογγυλοκάθισε ο Εργοτέλης, ο οποίος με δύο γκολ του Πάτρικ Ογκουνσότο στο 28’ και το 59’ κέρδισε στο “Παγκρήτιο” 2-1 τη Λάρισα. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη μείωσε το σκορ στο 79’ με γκολ που σημείωσε ο Φακούντο Πάρα.

Ο Νιγηριανός επιθετικός του Εργοτέλη φάνηκε από την αρχή του αγώνα ότι βρίσκεται σε καλή μέρα. Στο 28’ πήρε τη μπάλα από τον Ορφανό και με πλάτη στο τέρμα, γύρισε και έπιασε ένα εκπληκτικό αριστερό σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Κοτσόλη, ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει. Στο 42’ ο Ογκουνσότο έσπασε την άμυνα των Θεσσαλών, πλάσαρε τον Κοτσόλη, αλλά ο Βέμπερ πρόλαβε να απομακρύνει τη μπάλα. Κάτι τέτοιο δεν έγινε στο 59ο λεπτό. Ο Ογκουνσότο με προβολή, μετά από γύρισμα του Μπουντιμίρ σημείωσε το 2-0 και έφερε την ομάδα του μια ανάσα από τη νίκη.

Για την Λάρισα, η οποία είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς να απειλεί ιδιαίτερα, ο Νταμπίζας στο 22’ παραλίγο να χριστεί σκόρερ, αλλά η προβολή του έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Δασκαλάκης αποσόβησε το τετ-α-τετ του Κυριάκου. Στο τελευταίο 20λεπτο η Λάρισα πίεσε για να μειώσει και το κατάφερε στο 79’, με τον Πάρα να σκοράρει και να φτάνει τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Πλάσνιγκερ, Κορδονούρης, Μαουρίτσιο, Γελαδάρης, Ορφανός, Γραμμόζης, Τζούνιορ (17΄ Φραγκουλάκης), Ογκουνσότο (+90΄ Μάρτινς), Μπούντιμιρ (88΄ Γιαλούσης), Ρομάνο.

Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Βέμπερ (54΄ Σολάνο), Νταμπίζας, Κώτσιος (86΄ Ιγκλέσιας), Βενετίδης, Κυριακίδης (67΄ Τσίγκας), Σαρμιέντο, Φωτάκης, Κυριάκος, Ζουράφσκι, Πάρα.