Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ, μετά την ισοπαλία 1-1 απέναντι στη Λάρισα. Η νυν ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν κατάφερε να νικήσει την προηγούμενη, ενώ χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν η κακή αγωνιστική παρουσία της ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι” σπατάλησαν ένα ολόκληρο ημίχρονο, χωρίς να πετύχουν κάτι σπουδαίο, ενώ αφού προηγήθηκαν δεν κατάφεραν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να δεχτούν την ισοφάριση.

Η Λάρισα μπήκε πιο δυνατά από την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος και μάλιστα απείλησε πρώτη την εστία του Σάχα. Στο 6’ ο Πάρα σούταρε και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης είδε τον Σάχα να μπλοκάρει τη μπάλα χωρίς πρόβλημα.

Η ΑΕΚ έκανε την πρώτη της ευκαιρία στο 17’ με τον Μπλάνκο να πιάνει την πρώτη κεφαλιά, τον Σκόκο τη δεύτερη και τον Κοτσόλη να μπλοκάρει με ευκολία.

Στο 26’ η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη άγγιξε το γκολ, όταν το σουτ του Σαρμιέντο κατέληξε στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτό και στο 39’ ο Τζιμπούρ με πλασέ δεν ανησύχησε τον Κοτσόλη.

Στο δεύτερο μέρος ο Γιώργος Δώνης πέρασε στις θέσεις των Μπασινά και Πλίατσικα τους Ζορμπά και Καφέ θέλοντας να δώσει άλλη οντότητα στο κέντρο της ΑΕΚ.

Μέχρι τη συμπλήρωση της πρώτη ώρας αγώνα, τίποτα σπουδαίο δεν έγινε στο παιχνίδι. Στο 62’ ο Πελετιέρι κέρδισε τη μπάλα μετά από κόντρες έκανε το σουτ, αλλά ο Κοτσόλης έδιωξε με τα πόδια.

Καθώς το παιχνίδι πλησίαζε προς το τέλος η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Στο 84’ ο Μπλάνκο κέρδισε πέναλτι και εκτελώντας εύστοχα άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ. Εκεί που όλα έδειχναν πως οι “κιτρινόμαυροι” θα έπαιρναν τους τρεις βαθμούς της νίκης, ήρθε ο Σαρμιέντο να αλλάξει τα δεδομένα.

Ο παίκτης της Λάρισας σούταρε και η μπάλα αφού κόντραρε και άλλαξε πορεία, κατέληξε στα δίχτυα του Σάχα, με αποτέλεσμα το τελικό σκορ της αναμέτρησης να είναι το 1-1.

Γκολ: 84’ πεν. Μπλάνκο – 90’ Σαρμιέντο

Κίτρινες κάρτες: Βενετίδης, Νταμπίζας, Ιγκλέσιας, Πάρα

ΑΕΚ (Γιώργος Δώνης): Σάχα, Κουτρουμάνος (66’ Λαγός), Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλος, Γεωργέας, Πελετιέρι, Μπασινάς (46’ Καφές), Πλιάτσικας (46’ Ζορμπάς), Σκόκο, Τζιμπούρ, Μπλάνκο.

Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης (85′ Τσίγκας), Κυριάκος (77′ Κατσιαρός), Πάρα, Σαρμιέντο, Φωτάκης (63’ Ααράμπ), Ιγκλέσιας, Ζουράφσκι.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Γιώργος Δώνης: “Ήμασταν απαράδεκτοι στο πρώτο ημίχρονο. Χωρίς νεύρο, χωρίς καμία κίνηση. Πετάξαμε 45 λεπτά. Στο δεύτερο μέρος πάντως, ήμασταν άλλη ομάδα. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο όμως. Δεν καταφέραμε να κρατήσουμε τη νίκη στις καθυστερήσεις. Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι που χάσαμε τη νίκη στα τελευταία λεπτά. Το μόνο που κρατάω είναι η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου και πρέπει να προβληματιστούμε για το πρώτο ημίχρονο. Δεν μπορούν να γυρίσουν πίσω οι βαθμοί. Πρέπει να συνεχίσουμε και να είμαστε δυνατοί. Κανένας ποδοσφαιριστής δεν είναι πάνω από την ομάδα. Θα πρέπει να συμμορφωθεί. Στους ανθρώπους και τους ποδοσφαιριστές, δίνω κι άλλες ευκαιρίες. Η ΑΕΚ όμως είναι πολύ μεγάλη ομάδα για τον κάθε Εντίνιο και αυτό πρέπει να το καταλάβει. Θα μιλήσει και με τον πρόεδρο”.

Μαρίνος Ουζουνίδης: “Ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε την πρωτοβουλία. Ήμασταν καλύτεροι, κυριαρχήσαμε στον αγωνιστικό χώρο και κάναμε ευκαιρίες ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε και η ΑΕΚ μας πίεζε και εμείς ήμασταν τυχεροί στο τέλος που πήραμε την ισοπαλία. Το αξίζαμε όμως βάσει της εικόνας μας στο πρώτο μέρος. Γνωρίζαμε ότι στην ΑΕΚ υπήρχε πίεση γι’ αυτό επιλέξαμε να πιέσουμε στο κέντρο τον αντίπαλό μας και αν είχαμε καταφέρει να προηγηθούμε στο σκορ, θα είχαμε δημιουργήσει περισσότερη πίεση στην ΑΕΚ και ίσως να παίρναμε και κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Στην επανάληψη κάναμε πολλά λάθη. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη. Προηγήθηκε με ένα πέναλτι που ίσως να ήταν. Στο τέλος ρισκάραμε και ο Θεός μας έδωσε αυτό που αξίζαμε. Η ΑΕΚ μας είχε βάλει μέσα στην εστία μας και για αυτό έβαλα τον Ααράμπ για να βοηθήσω αμυντικά την ομάδα μου. Εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να ρισκάρω”.