Τους δύο βαθμούς τη νίκης πήρε το Μαρούσι μέσα στη Λάρισα, κερδίζοντας με 78-69 την Ολύμπια στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Το Μαρούσι έφτασε τις τρεις νίκες, ενώ για την Ολύμπια αυτή ήταν η τέταρτη ήττα στο πρωτάθλημα. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Σούλτσε πραγματοποίησε καλή εμφάνιση για την Ολύμπια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να κλείνουν την περίοδο ισόπαλες 17-17. Όπλο των γηπεδούχων ήταν τα σουτ από την περιφέρεια, ενώ των φιλοξενούμενων η φροντ λάιν.  Στη δεύτερη περίοδο ο Ολύμπια ήταν πολύ καλύτερη και έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με 37-30.

Αντίθετα, στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έδειξαν τις ικανότητές τους και ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, φέρνοντας το παιχνίδι στο υπέρ τους 58-52. Στον επίλογο, η Ολύμπια προσπέρασε με 68-67, αλλά Πατ Καλάθης και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης διαμόρφωσαν το 68-73, για να φτάσει το Μαρούσι στην τελική επικράτηση με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-30, 52-58, 69-78

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 2, Κινγκ 13 (2), Σούλτσε 19 (5), Σιγκούνας, Μπέλσερ 3 (1), Μπατής 13, Αριγκμπάμπου 11 (1), Κούρτοβιτς 2, Παπαϊωακείμ 6.

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 8, Κις 6 (1), Χαραλαμπίδης 9 (1), Κουμπούρας 6, Χαφ, Στεφανίδης, Μαυροεϊδής, Μαυροκεφαλίδης 24, Καλάθης 10, Γλυνιαδάκης 6, Καϊμακόγλου 9.