Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα πανηγύρισε ο Πανσερραϊκός, κερδίζοντας με 1-0 στη Φυλή τον Θρασύβουλο. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 88’ ο Μπανγκουρά.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες και ο Μπαριέντος στο 23’ έκανε το πρώτο σουτ για τους γηπεδούχους, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 42’, με εκτέλεση φάουλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κηπουρό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός ανέβασε την απόδοσή του. Ο Τάντιτς στο 51’ πλάσαρε τον Πεκάνια, ο οποίος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Μπανγκούρα έστειλε σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαυρογενίδης σέντραρε, αλλά ο Άλβες δεν μπόρεσε με προβολή να ανοίξει το σκορ για την ομάδα της Φυλής.

Τελικά, η φάση που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε στο 88’. Ο Καλλιμάνης έκανε τη μακρινή μπαλιά, ο Μπανγκουρά πρόλαβε τους Ν. Βασιλείου και Πεκάνια και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Θρασύβουλου.

Γκολ: 88’ Μπανγκουρά

Κίτρινες κάρτες: Λιαπάκης, Γκονσάλβες – Ζουντί, Πετρόφ, Τάντιτς

Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μίχος (46’ Μαυρογενίδης), Τσιώλης, Ν. Βασιλείου, Σωτήρχος, Λιαπάκης, Ρόκας (73’ Πουλάκος), Γκονσάλβες, Χλωρός, Κόζλεϊ, Μπαριέντος (52’ Άλβες).

Πανσερραϊκός (Γιάννης Παπακώστας): Κηπουρός, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Κόλιν, Πετρόφ (82’ Καλλιμάνης), Βοσκόπουλος, Αμπουμπακαρί, Μπανγκούρα, Μανουσαρίδης (60’ Διγκόζης), Τάντιτς, Ζουντί (64’ Γεωργιάδης).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Σάκης Τσιώλης: “Μία πολύ δύσκολη μέρα για τον Θρασύβουλο. Πραγματικά αυτή η ήττα μας απογοητεύει. Θέλαμε να ανακάμψουμε, προσπαθούμε εδώ και τρεις αγωνιστικές να πατήσουμε κάπου, αλλά δυστυχώς για ακόμη μία φορά η μπάλα μας τιμώρησε στο τέλος. Δεν παίξαμε σπουδαίο ποδόσφαιρο, αλλά αν μη τι άλλο σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν κάνεις παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο, μία ή δύο φορές έφτασαν στην περιοχή μας. Είναι πέμπτη ήττα συνεχόμενη και υπάρχει θέμα με τον προπονητή. Θα συζητήσουμε με τη διοίκηση και θα κοιτάξουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τον Θρασύβουλο. Αν χρειάζεται να γίνει αλλαγή προπονητή, τότε θα γίνει. Θα κοιτάξουμε να δούμε τι είναι καλύτερο για τον Θρασύβουλο. Εγώ με τη διοίκηση είμαι οικογένεια και τα συζητάω όλα. Ρεαλιστικά αν το δούμε το θέμα τίθεται θέμα προπονητή. Θα το συζητήσουμε με τη διοίκηση κι ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει. Ξεκάθαρα δηλώνω ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα όσον αφορά με τη διάθεσή μου να αποχωρήσω. Δεν θέλω να φύγω τώρα στα δύσκολα. Αν αποφασίσει η διοίκηση ότι με μένα θα το παλέψουμε μέχρι τέλους, τότε θα το παλέψουμε. Δεν έχω κανένα λόγο να μην θέλω να συνεχίσω. Όμως, μέσα από τα αποτελέσματα διαμορφώνεται μία κατάσταση και ενδεχομένως αλλάζουν κάποια πράγματα. Ίσως για τον Θρασύβουλο είναι καλύτερο να αλλάξει ο προπονητής”.

Γιάννης Παπακώστας: “Για μας είναι μία σπουδαία νίκη από βαθμολογικής άποψης. Όσον αφορά στο παιχνίδι πρέπει να πω ότι προσέξαμε πολύ την αμυντική μας λειτουργία, κρατήσαμε τους ποδοσφαιριστές του Θρασύβουλου που είναι καλοί παίκτες από τη μέση και μπροστά μακριά από την εστία μας. Σχεδόν δεν κινδυνεύσαμε και καταφέραμε σε μία από τις αντεπιθέσεις να σημειώσουμε ένα τέρμα και να πάρουμε την πολύτιμη νίκη για εμάς. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, παίζεις με περισσότερη σκοπιμότητα και παίρνεις τους τρεις βαθμούς. Σε άλλα ματς στην έδρα μας παίξαμε καλά και δεν πήραμε τίποτα. Δίκαια πήραμε αυτή τη νίκη για τη νίκη και την αγωνιστικότητά τους. Θα μας δώσει ανεβάσει ψυχολογικά για τη συνέχεια. Από ‘δω και πέρα θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε και την έδρα μας”.