Την πρώτη της νίκη μακριά από τη Λάρισα πήρε η Ολύμπια, κερδίζοντας με 81-72 το Αιγάλεω. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Μπατής, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους με δύο τρίποντα.

Η καλή άμυνα και ο πλουραλισμός στην επίθεση έδωσαν στην Ολύμπια τα στοιχεία που χρειάζονταν για να φτάσει τη νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Λαρισαίοι προηγούνταν με 15-24, ενώ μέχρι το ημίχρονο έφτασαν στο 43-29. Στην τρίτη περίοδο το Αιγάλεω δεν μπορούσε να φτάσει κοντά στο σκορ με αποτέλεσμα να κερδίζει με 56-45. Τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η ομάδα του Σκουρτόπουλου μείωσε σε 68-60, αλλά η Ολύμπια συνέχισε να προηγείται φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 29-43, 45-56, 72-81

Αιγάλεω (Σκουρτόπουλος): Γκάμπρανς 5(1), Γκολντγουάιρ 11, Σούλης 3, Πάτερσον 3(1), Μαγγουνής 8, Αγγελόπουλος 16(4), Καλλινικίδης 15(1), Γκιζόγιαννης 2.

Ολύμπια Λάρισας (Μπαρτζώκας): Καστλ 7(1), Κινγκ 16(3), Σούλτζε 11(1), Τόμας 9(2), Μπατής 20(2), Αριγκμπάμπου 5, Κολώκας 2, Κούρτοβιτς 3(1), Παπαϊωακείμ 8.