Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 ο Πανιώνιος, καθώς κέρδισε με 80-76 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την πρώτη αγωνιστική.

Καλύτερος παίκτης των “κυανέρυθρων” ήταν ο Μάιλς, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Τσβέτκοβιτς, Μπάξτερ και Ζορόσκι, με τον τελευταίο να τραυματίζεται σοβαρά στους προσαγωγούς.

Για τον ΠΑΟΚ, οι Βασιλειάδης και Γκρέγκορι ανέλαβαν το επιθετικό μέρος, σκοράροντας 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του δυστυχήματος της 4ης Οκτωβρίου 1999 στα Τέμπη, όταν φίλαθλοι της ομάδας της Θεσσαλονίκης επέστρεφαν με πούλμαν από τον αγώνα Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 22-22, ενώ στο δεύτερο μέρος ένα σερί του Πανιώνιου (9-0) έδωσε στους “κυανέρυθρους” το προβάδισμα, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο, με το σκορ να είναι στο 37-44.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανιώνιος με καλή άμυνα ανάγκασε τον ΠΑΟΚ σε λάθος επιλογές, με αποτέλεσμα το σκορ να εκτοξευτεί στο 41-58 και να κλείσει με το τέλος της τρίτης περιόδου στο 50-62.

Ο επίλογος του αγώνα γράφτηκε με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά και να μειώνει σε 72-76, αλλά να μην μπορεί να πάρει τη νίκη. Έτσι, ο Πανιώνιος έφυγε νικητής από τη Θεσσαλονίκη με 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 50-62, 76-80

ΠΑΟΚ (Αργύρης Πεδουλάκης): Καφκής 2, Χαρίσης 4, Βασιλειάδης 18 (4), Κυρίτσης 4, Τσιάρας 6 (2), Ντιαρά 14 (2), Άκινς 2, Γκρέγκορι 17 (1), Σίμτσακ 2, Τομάσεβιτς 7, Μαρμαρινός.

Πανιώνιος (Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 2, Τσβέτκοβιτς 12, Ζορόσκι 11 (1), Γεωργαλής 7 (1), Νίκολιτς 5 (1), Καλαμπόκης 8 (1), Μάιλς 16 (1), Ραίτσεβιτς 1, Μπάξτερ 12, Γιαννούλης 6.